Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’nın eşit ve bölünmez bir güvenlik sistemi inşa etme çağrılarının cevapsız kaldığını söyledi.

Putin, Rusya’da 23 Şubat’ta kutlanan Vatan Savunucuları Günü dolayısıyla kutlama konuşması yaptı. 

Rusya lideri, “Rusya’nın tüm ülkeleri güvenilir bir şekilde koruyacak, eşit ve bölünmez bir güvenlik sistemi kurma çağrılarımız yanıtsız bırakılıyor. Ülkemiz her zaman doğrudan ve dürüst diyaloğa, en karmaşık sorunlara diplomatik çözüm arayışlarına açıktır.” diye konuştu.

Rus Silahlı Kuvvetlerinin artık daha mobil hale geldiklerini ve yeni muharebe deneyimi kazandıklarını vurgulayan Putin, “Suriye’deki operasyon sırasında ordu, en karmaşık görevleri çözebileceğini uygulamada kanıtladı. Birimlerin ve birliklerin hazırlık seviyesi ve uyumu önemli ölçüde arttı. Bunu ani denetimler, manevralar, müttefiklerimizin katılımı ile yapılanlar da dâhil olmak üzere düzenli büyük ölçekli tatbikatlar, ayrıca sorumlu barışı koruma operasyonları açıkça ortaya koyuyor.” ifadelerini kullandı.

“Dünyada eşi olmayan silahların muharebe görevine getirildiğini” kaydeden Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hipersonik ve yeni fiziksel ilkelere dayanan gelişmiş silah sistemleri dâhil geleceğe dönük silah sistemlerini geliştirmeye, gelişmiş dijital teknolojilerin ve yapay zekâ unsurlarının kullanımını yaygınlaştırmaya devam edeceğiz. Bu sistemler gerçekten de ordumuzun muharebe potansiyelini kat kat artıran geleceğin silahlarıdır.”

Uluslararası durumun oldukça karmaşık bir hale geldiğine dikkati çeken Putin, “Silah kontrol sisteminin gevşetilmesi veya NATO blokunun askeri faaliyetleri gibi mevcut meydan okumalarının ne gibi tehlikeleri barındırdığını görüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Sputnik Türkiye