Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Almanya Başbakanı Olaf Scholz arasında bugün telefon görüşmesi yapıldığını duyurdu. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Putin’in Scholz’la “Donetsk ve Makeyevki’ye füze saldırıları yapıldığı ve Batı’nın bu saldırıları görmezden geldiği” yönünde görüşlerini paylaştığı aktarıldı.

Rusya’yla Ukrayna arasında video konferans yöntemiyle devam eden müzakerelerin de ele alındığı görüşmede, Putin’in Kiev’i “gerçekçi olmayan yeni teklifler öne sürerek görüşmeleri uzatmaya çalıştığı” yönünde bilgi verdiği de belirtildi. Açıklamada, Putin’in “Moskova’nın bilinen tutumu çerçevesinde çözüm arayışlarını sürdürmeye hazır olduğunu” vurguladığına da yer verildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da bugün yaptığı açıklamada “Almanya artık ABD’nin talimatlarını yerine getirmeye tamamen hazır” ifadelerini kullandı.

Almanya hükümetinden ise “Çin’le ilgili yeni bir strateji planlaması yapıldığı” yönünde dikkat çeken bir açıklama geldi. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock yaptığı açıklamada, “Yeni ulusal güvenlik stratejileriyle birlikte bir sonraki aylarda yeni bir Çin stratejisinin belirleneceği” yönünde bilgi verdi.