Gazeteci İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Ukrayna’daki gerginliğin devam ettiğini ifade eden İsmet Özçelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasındaki görüşmeyi değerlendirdi.

Ziyaretin sonuçlarının merakla beklendiğini belirten Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Görüşme sonrası açıklamalar yapıldı ancak bu tür görüşmelerde yapılan açıklamalardansa yapılmayanlar önemlidir. Basın toplantısında söylenenler de önemli, Erdoğan’ın Kırım sözleri Türkiye’nin Kırım konusundaki pozisyonunu koruduğunu gösteriyor. Kırım, Ukrayna’nın toprağı demeye getiriyor ve Rusya’nın oraya almasına karşı çıkıyor, bu uzun süredir tartışılan bir konu. Erdoğan, bir ara buluculuk yapma konusunu gündeme getirdi. Putin ile Zelenskiy’nin aynı masaya oturması zor görünüyor. İstanbul’da teknik görüşmeler yapılabilir ama liderler düzeyinde görüşme olacağını sanmıyorum. Çünkü Rusya, Zelenskiy’i tamamen Batı’nın adamı olarak görüyor.

Erdoğan, Minsk Anlaşması’na vurgu yapıyor zaten Rusya’nın da söylediği bu. 2014’te bir savaş çıktı bu savaşın sonunda Minsk Anlaşması yapıldı, Ukrayna bu anlaşmaya uysun, sorun çözülüyor, diyor Rusya ve Batı’dan yazılı bir garanti istiyor. Zelenskiy, Türkiye’nin bu işe girmesine memnun görünüyor. Türkiye’nin Rusya ile arasının iyi olması nedeniyle Zelenskiy bu işin içinden çıkabileceğini düşünüyor. Bu yönde istekleri var. Türkiye’nin ara buluculuk yapmasına iştahlı. Bunun dışında iki ülke arasında ticari anlaşmalar imzalandı. 10 milyar dolarlık hedef konulmuştu şu an 7,5 milyar dolar. Bu ziyaret ekonomiden ziyade siyasi boyutluydu.

IRAK VE SURİYE’YE HAVA HAREKÂTI

Bu harekât neden önemli? Irak sınırının 165 kilometre derinliğindeki Karacak bölgesine kadar gidilmiş. 85 kilometre derinlikteki Sincar’a gidilmiş. Suriye’de 9 kilometre derinlikteki Derik vurulmuş. Yaklaşık 80’e yakın hedef eş zamanlı olarak vuruluyor. Irak’ta çok sık yapıldığı için rutine dönmüş bir operasyon ama Sincar, PKK’nın ikinci Kandil olarak değerlendirdiği bölgelerden biri. İkinci önemli yer de Derik. PKK’nın petrol ticareti yaptığı koridor. Türkiye’nin Derik’te Amerika Birleşik Devletleri (ABD) üslerinin dibini bombalaması önemliydi. Bir anlamda ABD’ye bir mesaj var. Bu bölge aynı zamanda istihbarat örgütlerinin cirit attığı bölgelerden birisidir. ABD başta olmak üzere birçok ülkenin karargâh kurduğu bir yer. Derik’in bombalanmasının yansımalarının önümüzdeki günlerde daha fazla olmasını bekliyorum.

ENFLASYON ARTIŞI

Beklenti 46,5 diye konuşuluyordu, 48’i aştı. Ocak ayı yüzde 11,10 oldu. Bu 2002’den bu yana en yüksek seviye. AK Parti iktidara geldiğinde yüzde 29 ile devralmıştı enflasyonu şu anda 48,69. Bu ne kadar devam eder bu tartışılıyor. Üretici fiyatlarındaki (ÜFE) artış ocakta yüzde 10,45 oldu. TÜFE ve ÜFE aylık iki haneli oldu. Yıllık bazda üretici fiyatlarındaki artış 93,53. Bu TÜFE’deki artışın devam edeceğini gösteriyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, daha önce ocak ayında zirve yapacağını söylemişti şimdi ise nisan ayında zirve olacağını ama yüzde 50’yi aşmayacağını söylüyor. Ancak şu anda yüzde 48’i aşmış enflasyonun yüzde 50’yi aşacağı çok net gözüküyor. Ekonomiye güven açısından bunlar sorun yaratıyor. Konuştuğunuzda yanlış çıkarsa güven sarsılıyor.

PUTİN, BEIJING’İ ZİYARET EDİYOR

Uzmanlar ‘Rusya ve Çin arasında acaba bir sorun olur mu?’ diye tartışıyor. ABD’ye yakın olanlar bunun pususuna yatmıştı. Tam tersi bir manzara görüyoruz. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kış Olimpiyatlarına katılacak olması ve orada Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile fotoğraf vermesi oldukça önemli. Çünkü bu Olimpiyat, ABD’nin boykot ettiği bir organizasyon. Bu dünyaya ciddi bir mesaj. Putin, 2022 Kış Olimpiyatları dolayısıyla Çin’in başkenti Beijing’e düzenleyeceği ziyaret öncesi Xinhua ajansı için bir makale kaleme aldı. Putin’in yazdığı makalede verdiği mesajlar oldukça önemli. Putin, ‘Rusya-Çin kendi para birimiyle ödemelerini artırıyor.’ diyor. Rusya ve Çin istikrar sağlayıcı diyor. Rusya, Çin ile uzay konusunda iş birliğini artırmayı amaçlıyor diyor. İlişkilerimiz yeni bir döneme girdi diyor. Rusya ve Çin arasındaki ticaret hacmi 140 milyar dolar rekoruna ulaştı diyor ki, çok yüksek bir rakam bu. Bütün bunlar son derece dikkat çekici. Sporu politize etme girişimleri son zamanlarda yoğunlaştı, diyerek ABD’ye uyarıda bulunuyor. Putin’in makalesinde belirttikleri ABD’yi tedirgin eden cinsten. Bu iş birliği dünya dengelerini değiştirecek.

AFGANİSTAN’DA KADINLARA ÜST DÜZEY GÖREV

Normal ülkeler için bu o kadar büyük bir şey değil. Ancak Afganistan’dan ABD kaçarken en çok kadınlar üzerinden propaganda yapıldı. Avrupa’da kadınlar üzerinden kampanya yürütülmesi konusunda belgeler ortaya çıktı. Afganistan dünya gündeminden önemli ölçüde çıktı. Kadın meselesinde de tartışılacak bir manzara karşımıza çıkmadı. Kadınları Afganistanda üst düzey görevlere getiriyorlar. Batı’nın kadınlar üzerinden Afganistan’a saldırıları etkisiz hale gelmiş görünüyor. İstenilen noktada mı? Hayır. Bunlar haber bile olmamalı kadınlar bakan da olur üst düzey her alanda göreve gelebilir. Ama olumlu bir gelişme. Zaten Afganistan’da Taliban komşu ülkelerle çalışmalar yürütüyor. Afganistan’ın istikrarı konusunda çalışmalar devam ediyor. Kadınların da üst düzey görevlere gelmesi son derece önemli.”