Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ile yapılan barış görüşmelerinde pozitif gelişmeler olduğunu söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonu devam ederken barış için temaslar da yapılıyor. Sonuncusu ve en önemlisi Antalya’da yapılan görüşmelere ilişkin Rusya Devlet Başkanı Putin’den bir açıklama geldi.

Kremlin’de Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile gerçekleştirdiği görüşmenin basına açık bölümünde konuşan Putin, “Ukrayna ile görüşmelerde belirli pozitif değişimler var.” dedi.

Putin, “Özellikle de neredeyse artık her gün yürüttüğümüz müzakereler konusunda bilgilendireceğim. Bu konuda bazı olumlu gelişmeler var. Size detaylı bir şekilde anlatacağım.” diye konuştu.

Batı’nın ekonomik yaptırımlarına ilişkin ise Putin, “Yaptırımlar bizi geçmişte sadece daha güçlü yaptı.” ifadelerini kullandı. 

Putin, Rusya ve Belarus’un gelişmesini önlemek için daima çeşitli girişimlerde bulunulduğunu vurgulayarak, “Şimdi de böyle girişimler var ancak elbette bunların kapsamı daha büyük. Bu zorlukları aşacağımıza ve tersine, daha bağımsız ve daha yeterli bir hale geleceğimize eminim.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın yine de bazı sorunlar yaşadığına dikkati çeken Putin, “Sovyetler Birliği yaptırımlar altında yaşadı ve devasa kazanımlar elde etti. Şimdi ekonomimize devasa bir darbe vuruluyor. Ancak son dönemde yaşadıklarımız, Batılıların bize kısıtlamalar getirdiği alanlarda, yeni yetkinlikler edindiğimizi göstermiştir.” yorumunu yaptı.

LUKAŞENKO: BATI’NIN YAPTIRIMLARI FIRSATLAR ZAMANI

Lukaşenko, zor bir dönem geçireceklerini belirterek, kendilerinin sürekli yaptırımlar altında olduğunu hatırlattı.

Batı’nın bugünkü yaptırımlarının çok daha büyük ölçekte olduğunu ancak bu yaptırımlara alıştıklarını dile getiren Luşakenko, “Bu yaptırımlar meşru ve yasal değil, bütün uluslararası hukuk kurallarına aykırıdır.” dedi.

Yaptırımların kendileri için “fırsatlar zamanı” olduğunu söyleyen Lukaşenko, Sovyetler Birliği döneminde de yaptırımlar olmasına rağmen normal bir şekilde yaşadıklarını ve geliştiklerini ifade etti.

Kaynak: NTV