Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Donetsk ve Lugansk’ın bağımsızlığını tanıma kararlarını imzaladı.

Putin, Donbass’taki durumla ilgili halka seslendi. Rusya lideri, Donbass’taki durumun çok kritik ve acil olduğunu söyledi.

Ukrayna krizini anlamak için tarihe başvurmak gerektiğini kaydeden Putin, modern Ukrayna’nın tamamen Rusya tarafından oluşturulduğunu vurguladı. Ukrayna’nın tarihsel olarak Rus toprağı olduğunu ve Bolşevikler tarafından Rusya’dan koparılarak oluşturulduğunu anımsatan Putin, “Kimse halka sormadı.” dedi.

Rus lider, “Ukrayna yönetimi baştan beri, bunun altını çizmek istiyorum, ilk adımlardan başlayarak devletçiliği, bizi birleştiren her şeyi reddetme üzerine inşa etti. Ukrayna’da yaşayan milyonlarca insanın, tüm nesillerin bilincini, tarihsel hafızasını çarpıtmaya çalıştılar.” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna’nın bölündüğünü ve şiddetli ekonomik kriz yaşadığını kaydeden Putin, Ukrayna’da iktidarı ele geçiren radikallerin terör düzenlediğini belirterek, “Odessa’da insanlar öldürüldü, suçluları cezalandırmak için her şey yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Stalin döneminde Polonya, Macaristan ve Romanya’dan alınan bazı bölgelerin Ukrayna’ya birleştirildiğini, Kruşçev’un da Kırım’ı Rusya’dan kopararak Ukrayna’ya bağışladığını söyleyen Putin, “Ukrayna sadece Rusya’nın komşusu değil, aynı tarihin bir parçası, dostlar ve yakınlar demek.” diye konuştu.

Putin, “Elbette geçmişi artık değiştiremeyiz, ama en azından geçmiş hakkında kayıtsız şartsız, siyasi boyut kazandırmadan doğrudan ve dürüstçe konuşmalıyız.” değerlendirmesini yaptı.

Modern Ukrayna’daki olaylardan başta Komünistleri sorumlu tutan Putin, “Bolşeviklerin başlıca görevi, ne olursa olsun iktidara tutunmaktı. Lenin’in devlet inşaatı ilkeleri, sıradan bir hata olmaktan çok daha kötüydü.” yorumunda bulundu.

Rus lideri, şöyle devam etti:

“Bolşevik politikası sonucu Sovyet Ukrayna’sı oluştu. Günümüzde Ukrayna için ‘Vladimir İlyiç Lenin Ukrayna’sı’ diyebiliriz. Ukrayna’nın yaratıcısı ve mimarı Lenin. Lenin’in Donbass’ı Ukrayna’ya bağlayan sert emirleri dâhil arşiv belgeler bunu doğruluyor.”

Ukraynalı yöneticilerin ülkeyi komünizmden arındırma politikasını uyguladığını ve ülkeyi komünizmle ilgili her şeyden temizlemeye çalıştığını anlatan Putin, “Gerçek komünizmden arındırma ne olduğunu Ukrayna’ya göstermeye hazırız.” açıklamasını yaptı.

Putin, “Ukrayna dışarıdan kontrol ediliyor ve dış etkiler iç politikalarını, şirketlerini ve ticaretini etkiliyor.” yorumunu yaptı.

Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra tek miras olarak Rusya’nın kaldığını anımsatan Putin, tüm borçların Moskova tarafından ödendiğini belirterek, “Rusya, Ukrayna’nın borçlarını da tamamen karşıladı. Ama Kiev, yurt dışındaki varlıkların iadesi anlaşmasını yerine getirmeyi reddetti.” dedi.

Putin, “Egemenliğimizden, ulusal çıkarlarımızdan ve değerlerimizden asla ödün vermeyeceğiz. Açıkça ve doğrudan söylemek istiyorum, mevcut durumda, temel konularda eşit diyalog önerilerimiz Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve NATO tarafından cevapsız kaldığı bu durumda, ülkemize yönelik tehditlerin seviyesi önemli ölçüde artarken, Rusya kendi güvenliğini sağlamak için misilleme önlemleri alma hakkına sahiptir.” diye konuştu.

Kaynak: Sputnik Türkiye