Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya-Çin ilişkilerinin tarihte eşi görülmemiş bir seviyeye ulaştığını ve Rusya’nın Çin’le geniş alanlarda iş birliğini derinleştirmeye hazır olduğunu belirtti.

Putin dün, 24. St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda, Xinhua Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmeni He Ping’in Çin-Rusya ilişkilerine ilişkin sorusunu yanıtladı.

Putin, kısa süre önce Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’le birlikte, iki ülke arasında nükleer enerji alanında yapılan iş birliği neticesinde dört nükleer güç ünitesinin hizmete girmesine tanıklık ettiğini anımsatarak, bunun iki taraf arasında yüksek teknoloji alanında yürütülen önemli bir iş birliği projesi niteliği taşıdığını kaydetti.

İki ülkenin geniş ortak çıkarlara sahip olmasının, iş birliğinin derinleştirilmesi için önemli bir zemin hazırladığına dikkat çeken Putin, ikili ticaret hacminin yıllardır 100 milyar doların üzerinde olduğunu, geçen yıl kritik pandemi ortamında bile bu seviyenin korunduğunu ve 2024’te söz konusu sayının 200 milyar dolara yükseltilmesinin beklendiğini ifade etti.

Rusya ve Çin’in, uçak imalatı, uzay, enerji, çevre koruma ve kültür alanlarında da sıkı iş birliğini sürdürdüğüne işaret eden Putin, Çin’le birlikte Avrasya Ekonomi Birliği’nin Kuşak ve Yol İnisiyatifi’yle kenetlenmesini güçlendirmeye hazır olduklarını vurguladı.

İki ülkenin uluslararası sorunlarda koordinasyon ve iş birliğini güçlendirerek ortak çıkarlarını koruyacağını hatırlatan Putin, “Rusya ile Çin arasındaki stratejik iş birliğinin, küresel stratejilerdeki istikrarın korunmasına yarar sağladığı konusunda bir şüphem yok.” diye konuştu.

Putin, Rusya-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ilişkilerine de değindi.

Şu an Rusya-ABD ilişkilerinin düşük seviyede ilerlediğini kaydeden Putin, ABD Başkanı Joe Biden ile kısa süre sonra Cenevre’de yapacağı görüşmede herhangi bir atılım kaydedilmesini beklemediğini söyledi.

Görüşmede, ikili ilişkiler, silahsızlanma, terörle mücadele, Covid-19’la mücadele ile çevre konularının ele alınacağını belirten Putin, görüşmenin yapıcı olmasını umduğunu vurguladı.

Putin ve Biden, 16 Haziran’da Cenevre’de bir araya gelecek.

2 Haziran’da başlayan 24. St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu da bugün sona eriyor.