Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden arasında bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştiğini belirtti. Görüşmede, siber suçlarla ortak mücadele konusunun ele alındığı bildirildi.

Kremlin’den yapılan açıklamada, Cenevre’deki Rusya-ABD Zirvesi’nde başlatılan bilgi güvenliği ve siber suçlarla mücadele diyaloğuna devam edildiği aktarıldı.

Açıklamada, “Rusya topraklarından yapıldığı iddia edilen bir dizi siber saldırılarla ilgili son haberler bağlamında, Vladimir Putin, Rusya’nın bilgi alanındaki suç belirtilerine ortaklaşa mücadele etmeye hazır olmasına rağmen, son bir ayda ABD’nin yetkili kurumlarından bu konuda hiçbir başvuruda bulunmadığını kaydetti. Aynı zamanda, bu alandaki sorunların boyutu ve ciddiyeti dikkate alındığında, Rusya ve ABD arasındaki iş birliği sürekli, profesyonel ve siyasetten arındırılmış olmalı, ikili yasal mekanizmalar çerçevesinde ve uluslararası hukuk hükümlerine uygun olarak yetkili devlet yapıları arasında özel veri alışverişi kanalları kullanılarak gerçekleştirilmeli.” ifadelerine yer verildi.

Liderlerin, siber güvenlik alanında önemli ve yapıcı iş birliğine duyulan ihtiyacı ve ilgili temasların devam etmesi gerektiğini vurguladığı ifade edilen açıklamada, “Görüşmede, Suriye’deki duruma da insani yönleri vurgulanarak değinildi. Her iki taraf, Rusya ve ABD’nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) dâhil bu konudaki çabalarının koordinasyonunu takdir etti.” denildi.

Putin’in, Florida eyaletinin Surfside bölgesinde bir binanın çökmesi sonucu çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle Biden’a taziyelerini sunduğu kaydedildi.

Kaynak: Sputnik Türkiye