Rusya Devlet Başkanı Vladimr Putin dün, ülkesini ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Kremlin Sarayı’nda bir araya geldi.

İki lider görüşmede Avrupa’daki güvenlik durumu ve ikili ilişkiler gibi konuları ele aldı.

Kremlin’in resmi web sitesinde yer alan habere göre, Putin görüşmede, Rusya ve Fransa’nın Avrupa’daki güvenlik durumuyla ilgili ortak endişelerinin olduğunu söyledi.

Putin, Ukrayna krizi dahil Avrupa’nın güvenliğiyle ilgili sorunların çözümü konusunda harcadığı çabalardan ötürü Fransa’ya ve Macron’a teşekkür etti.

İkili ilişkilere de değinen Putin, iki ülke liderlerinin öteden beri teması sürdürdüklerini hatırlattı. Geçen yılın Ocak-Kasım döneminde iki ülke arasındaki ticaret hacmindeki artışın yüzdem 70’i geçerek, salgın öncesi seviyeyi aştığına dikkat çeken Putin, iki ülkenin savunma ve dışişleri bakanlarının kısa süre önce “2+2” görüşmeler gerçekleştirdiğini anımsattı. Putin, iki ülkenin insani alanda bölgesel iş birliği ile ilgili 150’den fazla etkinliği ortaklaşa gerçekleştirerek, ikili ilişkilerin gelişmesi için iyi bir atmosfer oluşturduğunu dile getirdi.

Emmanuel Macron ise görüşmede, Ukrayna krizi ve bölgesel güvenlik konularının çözümünde “Normandiya modelinin” önemini vurgulayarak, iki ülke liderleri arasındaki görüşmenin krizin tırmanmasını önlemeye yardımcı olacağının altını çizdi.

Putin ve Macron, Ukrayna’daki durum ve Rusya’nın güvenliğinin güvence altına alınması gibi meseleleri görüşmek üzere ocak ayı sonundan bu yana üç telefon görüşmesi gerçekleştirdi.