Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün, Soçi’de Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Dışişleri Komisyonu Ofisi Direktörü Yang Jiechi ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Putin, Rusya-Çin ilişkilerinin tarihin en iyi döneminde bulunduğunu ve iki ülke liderleri arasındaki sıkı iletişimin son derece önemli olduğunu anımsattı.

İkili kapsamlı stratejik iş birliği ve ortaklık ilişkilerinin yüksek seviyede gelişmesini hızlandırmaya çalıştıklarını kaydeden Putin, Çin’le stratejik iş birliği ve koordinasyonu daha da sıkılaştırarak, çok taraflılık ile küresel stratejik istikrarı muhafaza etmeye katkılarda bulunmaya hazır olduklarını ifade etti.

Yang Jiechi ise, iki ülke liderlerinin önderliğinde yeni çağda ikili kapsamlı stratejik iş birliğinde ve ortaklık ilişkilerinde güçlü gelişme eğiliminin daima korunduğunu hatırlattı.

Yang, iki tarafın kilit çıkarları ile ilgili meselelerde birbirine kararlı şekilde destek vererek, karşılıklı saygı, adalet, hakkaniyet, iş birliği ve ortak kazanca dayalı yeni tip uluslararası ilişkilerde bir örnek teşkil ettiğini kaydetti. Yang, iki ülkenin çalkantılı ve değişen dünyaya hayli kıymetli istikrar ve pozitif enerji unsurları sunduğunun altını çizdi.

Bu yılın Çin-Rusya İyi Komşuluk ve Dostane İş Birliği Antlaşması’nın imzalanmasının 20. yıl dönümü olduğuna dikkat çeken Yang, iki ülke arasındaki yüksek seviyeli siyasi güveni daha çok stratejik iş birliği sonuçlarına dönüştürmek için Rusya’yla birlikte çalışmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Yang Jiechi ayrıca, aynı gün Moskova’da Rusya Federal Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolai Patrushev’le Çin-Rusya Stratejik Güvenlik İstişareleri’nin 16. turuna ortaklaşa başkanlık etti. Görüşmede, ikili ilişkiler ve uluslararası güvenlik ile stratejik istikrarı ilgilendiren bir dizi önemli sorun üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu ve geniş mutabakat sağlandı.