Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova ve Beijing arasındaki ilişkileri bozmayı amaçlayan girişimleri sert bir dille eleştirerek, Çin’in bir tehdit değil stratejik bir ortak olduğunun altını çizdi.

Putin, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yayın yapan NBC kanalında dün yayınlanan röportajında, “Rusya ve Çin arasındaki ilişkileri bozmayı amaçlayan girişimleri görebiliyoruz. Söz konusu girişimlerin pratik politikalarda yapıldığını da görebiliyoruz.” dedi.

Putin ayrıca “İki ülke arasındaki ilişkilerin, geçen onlarca yıl içinde eşi görülmemiş yüksek bir seviyede geliştiğinden memnuniyet duyuyoruz. Çinli arkadaşlarımızın yaptığı gibi biz de onu el üstünde tutuyoruz ki bunu görebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Putin, iki ülke arasında siyasetten ekonomiye, teknolojiden askeriyeye kadar her alanda yüksek düzeyde güven ve işbirliğinin mevcut olduğunu hatırlattı.

Çin’in kendileri için bir tehdit olmadığına inandıklarına vurgu yapan Putin, uzay keşfi dâhil olmak üzere her türlü program için Çin’le çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.