Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de Rusya ve Ukrayna krizinin gündemdeki yerini koruduğunu aktaran Ediz Tiyanşan, Rusya lideri Vladimir Putin’in son açıklamalarının yarattığı etkiye vurgu yaptı.

DİPLOMASİ ADIMI ÖNEMLİ

Putin’in nükleer caydırıcı güçlerin hazır olması emrini yorumlayan Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Putin, Batılı ülkelerin sadece ekonomik olarak dostça olmayan hareketlerde bulunmadığını aynı zamanda NATO’nun önde gelen üyelerinin Rusya’ya yönelik saldırganca açıklamalar yaptığını belirtti.

Amerika yönetiminden de bu açıklamaya tepki gecikmedi. Üst düzey ABD’li bir yetkili ABD’nin kendi topraklarını ve müttefiklerini savunma kapasitesine sahip olduğunu belirtti. Putin’in açıklamasına ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi de tepki gösterdi. Temsilci, açıklamanın Putin’in savaşı tırmandığını gösterdiğini ve bunun kabul edilemez olduğunu belirtti.

Diplomatik alanda önemli diyebileceğimiz gelişmeler var. Ukrayna ve Rus heyeti Belarus sınırında görüşecek. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, ‘Hiçbir Ukraynalının aklında savaşı durdurmak için her şeyin denendiğinden şüphesi olmamalı.’ dedi ve savaşı durdurmak için küçük bir şansın olduğuna vurgu yaptı.

Ukrayna, Rusya’ya karşı Uluslararası Adalet Divanı’nda başvuruda bulundu. Rusya’nın saldırganlığı haklı çıkarmak için soykırım kavramını kullandığını ve bunun için sorumlu tutulması gerektiği belirtildi. Mahkemeden Rusya’nın askeri harekâtını durdurması için karar çıkarılması gerektiği de vurgulandı.

AB’NİN ASKERİ DESTEK VE YAPTIRIMLARI

Avrupa Birliği (AB) ve G7 liderleri arasında iki farklı görüşmeler vardı. Ukrayna’ya yapılacak yardımlar konusunda uzlaşmaya varıldı. Kararları AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borell açıkladı. Borell, Ukrayna’ya 450 milyon Euro’luk silah ve 50 milyon Euro’luk teçhizat yardımını kabul ettiklerini açıkladı. Bütün bunlar ülkeler arası fonlar tarafından karşılanacak. Tarihte ilk kez bunun yapılacağının altı çizildi. Borell’e göre, bazı AB ülkelerinde Ukrayna’nın istediği uçaklar var ve bu uçakların Ukrayna’ya verileceği söylendi. 500 milyon Euro’luk yardımın yanı sıra savaş uçaklarının teslimatının da yapılacağı öngörülüyor.

Borell, Rusya Merkez Bankası’nın işlemlerinin engellenmesi konusunda anlaştıklarını da açıkladı. Borell, Rusya’nın rezervlerinin yarısından fazlasının G7 ülkelerinde bulunduğunu ve bunun dondurulabileceğini söyledi. Rezevlerin dondurularak Ukrayna’daki çatışmayı finanse etmek için kullanmasına engel alınması amaçlanıyor. Rusya hükümetine bağlı yayın organlarının Avrupa’da yasaklanması kararı alındı.”