5 Nisan Qingming Festivali’nin son günüydü. Çinli vatandaşlar Qingming tatili fırsatıyla baharın güzelliğinin tadını çıkarmak için evlerinden çıktı. Verilere göre, ülkenin çeşitli yerlerinde turizm, lokantacılık ve sinema piyasalarındaki tüketim önemli ölçüde artıyor.

ÜÇ GÜNDE 145 MİLYON YOLCU GÖNDERİLDİ, BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE YÜZDE 142 ARTTI

Çin Ulaştırma Bakanlığı’nın istatistiklerine göre, 3 Nisan’dan 5 Nisan’a kadar geçen yılki Qingming tatiline göre yüzde 142 artışla 145 milyon yolcu göndermesi bekleniyor. Bunlar arasında sivil havacılığın, geçen yıl Qingming tatiline göre yüzde 256,4’lük önemli bir artışla 4,328 milyon yolcu taşıması bekleniyor. Ulusal demir yollarında 5 Nisan’da dönüş yolcu akışı zirveye çıktı. 14,25 milyon yolcunun taşınması bekleniyor. Qingming tatilinde günlük gönderilen ortalama yolcu sayısı 10 milyonu aştı.

YURT İÇİ SEYAHAT EDEN KİŞİLERİN SAYISI 102 MİLYONU BULDU

Bu yılki Qingming Festivali sırasında ülke çapında 102 milyon kişi yurt içi seyahatler yaptı ve 27 milyar 169 milyon yuanlık yerli turizm geliri elde edildi. Turizmin coşkusu, lokantacılık ve otelcilik gibi tüketimde de önemli bir toparlanmayı teşvik etti. Qingming tatilinin ilk iki gününde, Net Union çevrim içi takas platformunda (NUCC) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48,9 artışla toplam 1,72 trilyon yuanlık çevrim içi ödeme işlemleri gerçekleştirildi. Bazı lokantacılık işletmelerinin işlem değeri geçen yılın aynı dönemine göre bir kattan fazla arttı. Ülke çapında film, televizyon ve eğlenceler ile ilgili online ödeme işlemlerinin miktarı bir önceki yıla göre 2 kattan fazla arttı.

FİLM PAZARI MUHTEŞEM BİR PERFORMANS SERGİLEDİ VE AİLE SEVGİSİ TEMASI DİKKAT ÇEKİYOR

Çin film pazarı bu tatil sezonunda iyi bir performans gösterdi. Yeni filmler, yeniden gösterimler ve Bahar Bayramı sezonundaki filmler aynı anda vizyona girerek izleyicilere pek çok seçenek sağladı.

Çin Film Endüstrisi Geliştirme Özel Fon Yönetim Komitesi Ofisi’nin verilerine göre, 5 Nisan 19.00 itibarıyla 2021 Qingiming Festivali sezonunda Çin sinemasının toplam gişesi 770 milyon yuan’ı aştı. Bunlar arasında yerli film “Kız Kardeşlerim” (Çince: Wo De Jie Jie, İngilizce: Sisters ) 400 milyon yuan’dan fazla gişe hasılatı ile en büyük potansiyele sahip film konumuna girdi.

Qingming tatili sırasında seyahat edenlerin tercihleri nelerdir? Ünlü seyahat sitesi Ctrip’in verilerine göre, 2019’un aynı dönemine göre, bu yıl Qingming Festivali’nde Ctrip platformu üzerinden araç kiralama rezervasyonlarının sayısı yüzde 155 arttı; iç hat uçak bileti siparişlerinde de çift haneli büyüme kaydedildi. 2019’daki Qingming tatiliyle karşılaştırıldığında, otel rezervasyonları yüzde 20’den fazla arttı.

Aynı zamanda müzeler, kütüphaneler ve diğer kamusal kültür mekânları ile tarihi ve kültürel semtler rağbet görüldü. Bu kısa tatil boyunca yüzde 93,4 oranındaki turist kültür ve eğlence etkinliklerine katıldı.

Baidu arama verileri, Qingming Festivali sırasında “müze” aramalarının aylık yüzde 82 arttığını ve “Sanxingdui Müzesi”nin en çok aranan destinasyonlar arasında ilk sırada yer aldığını gösteriyor. Çiçek seyretmek de önemli bir etkinlik haline geldi. Jiangsu, Sichuan ve Beijing’deki internet kullanıcıları özellikle çiçekleri izlemeye heveslidir. Farklı bölgelerde farklı geleneksel Qingming mutfakları da vardır: Festival sırasında yenen geleneksel bir yeşil hamur tatlısı türü olan “Qingtuan” ile ilgili aramalar aylık yüzde 71 arttı. “Qingtuan”, Jiangsu, Zhejiang ve Shanghai gibi güney bölgelerdeki kişiler tarafından tercih edilirken kuzeydekiler “Sanzi” adlı kızartılmış hamur işi tercih ediyor.

SANXINGDUI MÜZESİ: ARKEOLOJİK HEVES TURİZM TÜKETİMİNİ ALEVLENDİREREK ESKİ SHU KÜLTÜRÜNÜN CAZİBESİNİ SERGİLER.

Qingming Festivali tatilinde kültür turizmi son derece popülerdi. Son zamanlarda büyük ilgi gören Sanxingdui Müzesi’nde, bronz heykeller, altın maskeler, altın çubuklar ve bronz kutsal ağaçlar gibi kültürel kalıntılar zarif ve gizemlidir. Ülkenin dört bir yanından turistler antik Shu’nun cazibesini yaşamak için buraya akın ederler.

SARI IRMAK ÜZERİNDE BULUNAN HUKOU ŞELALESİ İLKBAHARDA EN İYİ İZLEME DÖNEMİNE GİRDİ

Qingming tatili sırasında, hava sıcaklığı yükseldikçe, Sarı Irmak üzerinde bulunan Hukou Şelalesi, Sarı Nehrin üst kesimlerinden gelen su transferinden etkilendi ve su akışı büyük ölçüde artmıştır. Bu görkemli şelale manzara, turistleri Shaanxi eyaletinde yer alan Hukou Şelalesi’ne çekti.

QINGMING FESTİVALİ TATİLİ SIRASINDA TURİZM PİYASASI ISINIYOR, TÜKETİM ARTIYOR!

Qingming sezonu aynı zamanda şeftali çiçeklerinin tam çiçek açtığı zamandır.

Beijing’deki Çin Seddi’nin Juyongguan bölgesindeki dağ şeftali çiçekleri, bir çiçek denizi oluşturarak en güzel çiçeklenme dönemiyle kucaklar. Şeftali çiçekleri arasından geçen trenler internet kullanıcıları tarafından “ilkbahara bağlı tren” olarak adlandırılır.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde “Çin’de Küçük Beyaz Kayısının Memleketi” olarak adlandırılan Kuça şehrinde yaklaşık 6 bin 700 hektara yakın alanda kayısı çiçeği açıyor ve bu da çiçeklerin tadını çıkarmak ve fotoğraf çekmek için çok sayıda vatandaş ve turistin ilgisini çekiyor.