Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklığı (RCEP) Anlaşması’nı imzalayan ve uygulayan Çin’in aynı zamanda RCEP’yi kaliteli bir şekilde yerine getiren taraf olduğunu söyledi.

Çin Gümrük İdaresi tarafından yayımlanan verilere göre bu yılın ilk çeyreğinde Çin’in RCEP’in diğer 14 üye ülkesiyle dış ticareti geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,9 oranında büyüdü ve Çin’in toplam dış ticaretinin yüzde 30,4’ünü oluşturdu.

Sözcü Wang bugün düzenlenen basın toplantısında konuya değindi ve RCEP’nin Doğu Asya ekonomilerinin entegrasyon süreci için hayati önem taşıyan bir kilometre taşı olmanın yanı sıra küresel ticaret ve yatırımın serbestleşmesi ve kolaylık sağlanmasının hızlandırılması için atılan önemli bir adım olduğunu hatırlattı. RCEP’nin vergi konusunda teşvik politikasının uygulanmasının yanı sıra asıl menşe yeri, gümrük prosedürü, denetim ve karantina çalışması gibi alanlarda Asya-Pasifik bölgesinin ekonomik ve ticari yönetmeliklerine örnek oluşturduğuna işaret eden sözcü, RCEP sayesinde bölgesel ekonomik entegrasyonun daha kaliteli ve daha geniş bir boyuta ulaşacağını dile getirdi.

Sözcü, RCEP’nin yürürlüğe girmesinden şimdiye kadar geçen üç aylık sürede üye ülkelerin ekonomik toparlamaları, kalkınmaları ile bölgesel barış ve istikrarın korunması için etkin katkıda bulunduğuna dikkat çekti.

Sözcü, Çin’in diğer üye ülkelerle beraber RCEP inşasına devam ederek dünya ekonomisinin güçlü, dengeli, sürdürülebilir ve hoşgörülü bir şekilde büyümesine katkı yapmaya devam edeceğini belirtti.