Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP), Brunei, Kamboçya, Laos, Singapur, Tayland, Vietnam, Çin, Japonya, Yeni Zelanda ve Avustralya’nın aralarında bulundğu 10 ülke için 1 Ocak 2022’de resmen yürürlüğe girecek. Güney Kore de 1 Şubat’ta RCEP’e katılacak.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, bugün düzenlenen basın toplantısında, RCEP’in Çin dahil bölgedeki işletmelere ve tüketicilere somut faydalar sağlayacağını kaydetti.

Gao Feng, RCEP hizmete girdikten sonra bölgedeki mal ticaretinin yüzde 90’ından fazlasına kademeli olarak sıfır tarife uygulanacağını belirtti.

1 Ocak 2022’de, Çin, ASEAN, Avustralya ve Yeni Zelanda arasındaki anında sıfır tarife oranının yüzde 65’i aşacağını ve Çin ile Güney Kore arasındaki karşılıklı anında sıfır tarife oranının yüzde 39’a ve yüzde 50’e ulaşacağını dile getiren Gao Feng, Çin ve Japonya arasında serbest ticaret ilişkisi kurulacağından dolayı iki ülke arasındaki karşılıklı anında sıfır tarife oranının yüzde 25’e ve yüzde 57’ye ulaşacağına dikkat çekti.

Gao Feng, Japonya’nın Çin’e ihraç ettiği malların yüzde 86’sının sıfır tarifeye ulaşacağını, Çin’in Japonya’ya ihraç ettiği malların yüzde 88’inin sıfır tarifeden yararlanacağını ifade etti.