Çin Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Anlaşması’na (RCEP) taraf tüm ülkelerin yıl sonuna kadar anlaşmanın onaylanması ve anlaşmanın 1 Ocak 2022 itibarıyla resmen yürürlüğe girmesi için çalışacağı belirtildi.

Çin Ticaret Bakanlığı, RCEP’nin sektörel etkilerine odaklanarak, şirketlerin anlaşmanın içerik ve kurallarını öğrenmesine, uluslararası iş birliği ve rekabete katılımlarının artırılmasına destek sağlamak için dün başkent Beijing’de bir çevrim içi kurs düzenledi.

Çin Ticaret Bakanlığı Uluslararası İşler Departmanı Direktörü Yu Benlin, Çin hükümetinin anlaşmayı onayladığını, ilgili uygulamalar ve teknik hazırlıkların düzenli olarak ilerletildiğini açıkladı.

Yu, “Şu an Çin ve Tayland ilgili onay prosedürünü tamamladı. Bu yıl anlaşmaya taraf ülkeler yoğun şekilde bir araya gelerek, anlaşmanın onayına dair kaydedilen ilerlemeleri paylaşacak. Mevcut durum itibarıyla tüm ülkeler yıl sonuna kadar anlaşmayı onaylayacaklarını ve anlaşmanın önümüzdeki 1 Ocak’ta yürürlüğe girmesini sağlamaya çalışacaklarını açıkladı. Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle hemen tarifeler azaltılacak, hizmet ve yatırımların dışa açılmasına ilişkin taahhütler yerine getirilecek ve ilgili kuralların uygulanmasına başlanacak.” diye konuştu.

2012 yılında müzakereleri başlayan RCEP anlaşması, 10 ASEAN ülkesi, Çin, Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Yeni Zelanda tarafından 15 Kasım 2020’de imzalandı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nün tahminine göre, 2030 yılı itibarıyla, RCEP’in yardımıyla üye ülkelerin ihracatının 519 milyar dolar, kişi başı millî gelirlerinin ise 186 milyar dolar artması bekleniyor.

Yu Benlin, RCEP’nin kapsadığı ülkelerin dev piyasa potansiyelinin bölgesel ve küresel ekonomiye büyük dinamizm sağlayacağına işaret etti.

Yu, “RCEP anlaşmasının yürürlüğe girmesinden sonra Japonya, bizim yeni serbest ticaret ortağımız olacak. Çin ile serbest ticaret yaptığı ortakları arasındaki ticaretin, ülkenin toplam ticaret hacmi içindeki payı şu an yüzde 27 seviyesinde. Bu oran, anlaşmayla birlikte yüzde 35’e kadar yükselecek. Çin’in toplam dış ticaretinin üçte biri sıfır gümrük tarifesi uygulanarak gerçekleşecek. RCEP, Çin’in daha yüksek seviyeli dışa açılma gerçekleştirmesine olduğu gibi, bölgesel endüstriyel zincir ile tedarik zincirinin entegre gelişmesine ve birleşik bir piyasanın inşasına daha iyi şekilde katılmasına da yardımcı olacak.” ifadelerini kullandı.

2020 yılında Çin’in RCEP anlaşmasına taraf ülkelere yaptığı ihracat, Çin’in toplam ihracat hacminin yüzde 27’sini oluşturarak 698 milyar 400 milyon dolara ulaştı. Aynı zamanda, Çin’in bu ülkelerden yaptığı ithalat da toplam ithalat hacminin yüzde 38’ini oluşturarak 775 milyar 400 milyon doları buldu.

Yu Benlin, RCEP’in en büyük ekonomisi olarak Çin’in bu iş birliğiyle yeni fırsatlar yakalayacağını vurguladı.