Karaman’da 1. Murat’ın kızı Nefise Melek Hatun tarafından 1381’de yaptırılan tarihi “Hatun Hamamı” ile çevresindeki cami ve tarihi evin mayıs ayında tekrar hizmete açılması planlanıyor.

Karaman’da restore edilen 6 asırlık “Hatun Hamamı” ile çevresindeki cami ve evin, mayıs ayında açılması öngörülüyor.

Karaman Kalesi’nin güney tarafında bulunan Pir Ahmet Cami, Hatun Hamamı ve Kavas Evi, 4 bin metrekare alanda Karamanoğlu ve Osmanlı dönemlerine ait üç tarihi eser olarak biliniyor.

1500’lü yıllarda Pir Ahmet tarafından yaptırılan cami, Osmanlı dönemine ait bir eser. Hemen bitişiğindeki Hatun Hamamı ise 1380’lı yıllarda yaptırılan bir yapı. Bu iki eserin yanında yer alan ve 1870’li yıllarda yaptırılan Kavas Evi de Türk sivil mimarisinin en önemli örneklerinden.

Yıllar içinde kaderlerine terk edilen bu üç eser, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarla tekrar ayağa kaldırıldı.

Konya Vakıflar Bölge Müdürü Nurullah Osmanlı, Karaman’da 2018 yılında 3 eserin restorasyon çalışmasına başlandığını ifade ederek, “Nefise Sultan tarafından 1381 tarihinde yaptırılan, yaklaşık 600 yıllık hamam, yine 1500’lü yıllarda yaptırılan Pir Ahmet Cami ve daha sonraki yıllarda yaptırılan Karaman kültüründe önemli bir yeri olan Kavas Evi’nin restorasyonunda son etaba gelindi. Açılış için hazırlık yapıyoruz.” diye konuştu.

Tarihi yapıların son halleri hakkında bilgi veren Osmanlı, şunları kaydetti:

“Hatun Hamamı, tamamen toprak altındaydı. Burada bir hamam olduğuna ait eski kaynaklardan yola çıkılarak çalışma başlatıldı. 1927’ye kadar kullanılan bir hamammış. Burada tarihi yeniden ayağa kaldırdık. Üzeri toprakla kaplı, hiçbir şeyi belli olmayan hamamı, kültürümüzün önemli bir parçasını gelecek nesillere göstermiş ve hediye etmiş olduk. İlk önce kalıntı ortaya çıktı. Daha sonra aslına uygun olarak restore edildi. Camimiz ise yıllar içinde bir kaç kez restore edilmiş. Son olarak bazı yerleri yıkılmış. Duvarlarına yazılar yazılmış. Kötü bir durumdaydı. Şimdi ibadete açılacak durumda.”

Osmanlı, Kavas Evi’nin ise büyük bir yangın geçirdiğini, içindeki ahşap işlemelerin büyük oranda zarar gördüğünü vurgulayarak, restorasyon ile evin içinde çok güzel ahşap çalışmalar yapıldığını, duvarlarında yer alan ahşap oymaların altında tek renk kırmızı ipek kumaş kullanıldığını bildirdi.

Evin duvarlarında, dolap ve pencere kenarlarında yaklaşık 30 farklı çeşit ahşap oyma işçiliği yapıldığını ve ipek kumaşlar üzerine çakıldığını anlatan Osmanlı, “1870’li yıllarda inşa edilen bu ev yeniden aslına uygun olarak yapıldı. Tarih ve kültürün bu 4 bin metrekarelik alanda yeniden ayağa kaldırıldığı Karaman’ın kalbinin tam odağındayız. Karaman Kalesi’nin de içinde bulunduğu bu tarihi eserleri kültürümüzün geleceğe taşınması için restore ettik, Karaman’a hediye ediyoruz.” ifadelerini kullandı.