Ruanda’nın “The New Times” gazetesinde 4 Şubat’ta yer alan bir habere göre, Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame, Hoover Enstitüsü’nde düzenlenen çevrim içi bir konferansta, Afrika’nın gelişmiş ülkelerle ilişkisinin çok önemli olduğunu, ancak bunun batılı ülkelerin tek taraflı olarak kendi iradelerini Afrika ülkelerine zorla dayatması anlamına gelmeyip karşılıklı yarara dayalı bir ilişki olması gerektiğini belirtti.

Çin’in Afrika’da borç tuzağı yarattığına dair söylemleri yalanlayan Paul Kagame, “İlginç bir şekilde, Çin’in borç tuzağı hakkındaki tartışmalar, Paris Kulübü hakkındaki (Avrupa ülkeleri ve ABD’den oluşan alacaklı grubu) tartışmalarından daha fazla; Çin hiçbir ülkeyi ondan borç almaya zorlamadı.” dedi.

Kagame’ye göre bazı Batılı ülkeler Afrika’ya karşılıklı eşitlik anlayışıyla gelmediler ve bu düşünce tarzı Afrikalı ortaklarıyla ilişkilerini engellemekte.

Kagame, “Ruanda kendi tekstil endüstrisini geliştirmek ve ikinci el giysi ithalatını azaltmak istediğinde, ABD ‘Afrika Büyüme ve Fırsat Kanunu’ niteliklerimizi iptal etti. Sırf kendi ekonomimizi geliştirmek istediğimiz için cezaya çarpıtıldık.” diye belirtti.

Afrika’nın dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi haline geldiğine dikkat çeken Kagame, dünya ülkelerinin tüm Afrika kıtasıyla karşılıklı yarar temelinde ilişki kurmasının her iki taraf için de ideal bir seçecek olduğunu vurguladı.

Kagame, “Afrika ülkeleriyle gerçekten karşılıklı yarara dayalı ilişkiler kurmak istiyorsanız, yatırım yoluyla tüm ülkelerin endüstriyel yeteneklerini geliştirmelisiniz.” dedi.

Kagame, Afrika kıtasında farklı bir davranış tarzıyla ortaya çıkan Çin’in hiçbir ülkeyi borç biriktirmek için kendisinden borç almaya zorlamadığını da vurguladı.