Rus muhalif Aleksey Navalnıy’in hapse girip girmeyeceği kararının verileceği duruşma sonunda hakim hükmünü açıkladı. Navalnıy hakkında daha önce verilen 3,5 yıllık şartlı ceza, gerçek cezaya dönüştürüldü.

Moskova Simonovskiy Bölge Mahkemesinin “Yves Rocher davası” ile ilgili duruşma sonrasında hakim Natalya Repnikova, Navalnıy’in 3,5 yıllık şartlı hapis cezasının gerçek cezaya dönüştürülmesine hükmetti. 

Repnikova, “Mahkeme Rusya Federal Cezaevi Hizmetleri’nin öne sürdüğü ceza gerekçelerinin tatmin edici olduğuna karar verdi.” diye konuştu.

Navalny’in ertelenen cezasının gerçek bir cezaya dönüştürülmesi ile ilgili daha önce 2015, 2016 ve 2017 yıllarında yapılan duruşmalarda bu yönde bir karar açıklanmamıştı.

İTİRAZ EDİLECEK

Mahkemenin ertelenen cezayı gerçek cezaya dönüştürme kararı henüz yürürlüğe girmedi, tarafların karara itiraz etmek için 10 gün süreleri var. 

Diğer yandan avukat Vadim Kobzev, yaptığı açıklamada, savunma makamının Navalnıy’in 3,5 yıllık şartlı hapis cezasının gerçek cezaya dönüştürülmesi yönündeki kararına itirazda bulunacağını belirtti.

Kaynak: Sputnik Türkiye