Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi (RIAC) Genel Müdürü Andrey Kortunov, “ABD ve Yeni Koronavirüsün Kaynağı: Sözde Gündem” başlıklı bir makale yayınladı ve Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) yeni koronavirüsün kaynağına dair konuyu siyasallaştırdığı için eleştiride bulundu.

Andrey Kortunov, yeni koronavirüsün yayılmasından Çin’in sorumlu olduğu iddiasının tamamen yalan olduğunu ifade etti.

Andrey Kortunov, Covid-19’un ABD sağlık sisteminde eyaletler arasındaki koordinasyon eksikliği, salgın sırasında sosyal grupların güvensizliği, çok sayıda vatandaşın hükümete karşı güveninin düşüşü ve tıbbi hizmetlerin yüksek maliyeti dahil olmak üzere bir dizi temel sorunu ortaya çıkardığını kaydetti.

Bu bağlamda Joe Biden yönetiminin yurt dışında günah keçisi aramaması ve söz konusu sorunları çözmeye odaklanması gerektiğini dile getiren Andrey Kortunov, Çin’e yönelik çılgın saldırıların bu sistematik sorunların çözümüne yardımcı olmayacağını ve salgın sırasında Çin’in ulusal halk sağlığı sistemindeki deneyimlerini dikkatli şekilde incelemenin daha büyük fayda getireceğini belirtti.

Andrey Kortunov, ABD medyasının ABD’yi küresel salgın önleme sıralamasında dünyanın bir numarasına koymasına rağmen böyle bir derecelendirmenin yalnızca ironik olduğuna işaret etti.

Andrey Kortunov, ABD yönetiminin bilgi savaşı yoluyla Çin’i bastırma girişiminin başarılı olmayacağını ve bu hamlenin ABD’ye ve dünyaya sadece zarar getireceğini kaydetti.