Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Rusya ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki stratejik istikrar diyaloğunun resmen “dondurulduğu”nu belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Nükleer Silahlar Kontrol Dairesi Başkanı Vladimir Yermakov, dün yaptığı açıklamada, Rusya ile ABD arasındaki temasların Rusya’nın Ukrayna’daki ‘‘özel askerî operasyonunu’’ tamamlamasından sonra yeniden başlatılabileceğini söyledi.

Yermakov, “ABD’nin Avrupa ve Asya-Pasifik bölgesinde konuşlandırdığı orta ve kısa menzilli füzeler bölgedeki gerginliği tırmandırarak, yeni bir silahlanma yarışına yol açabilir.”dedi.

Yermakov, ayrıca Rusya’nın ağustos ayında New York’ta Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’nın uygulanma durumunu incelemek üzere yapılacak 10’uncu toplantıya katılacağını, ABD’nin Rusya’nın katılımını engellememesini beklediklerini ifade etti.

ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Haziran 2021’de Cenevre’de görüştükten sonra bir ortak açıklama yayımlayarak, iki ülkenin silah kontrolü ve çatışma riskinin azaltılması gibi konular üzerinde iki taraflı stratejik istikrar diyaloğunu gerçekleştireceğini ilan etmişti.