Global Times / Wu Dahui

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa ülkeleri son zamanlarda Rusya’ya karşı siyasi baskı ve ekonomik yaptırımlarını yoğunlaştırmaya başladı. Bazı Avrupa ülkeleri ve Rusya, Washington’ın kışkırtması altında birbirlerinin diplomatlarını sınır dışı etmeye devam ediyor, bu durum Soğuk Savaş sırasında Doğu ve Batı arasında çok sayıda diplomatların sınır dışı edilmesini akla getiriyor.

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi altında Washington’ın Rusya politikası uygulamasına dayanarak bir çıkarımda bulunulursa, Moskova ve Washington arasındaki ilişkiler bugün kaçınılmaz olarak güçlü bir şekilde kötüleşiyor.

Biden yönetiminin Rusya politikası, ABD’nin tavrının “Rusya karşıtı bir histeri” olduğunu gösteriyor. Rusya fobisi, ABD’nin en büyük siyasi doğruculuğu haline geldi. ABD hatta sadece Rusya’ya karşı olmak adına Rusya’ya karşı oluyor. Bunu, pratik etkilerine ve olası ciddi sonuçlarına aldırış etmeden yapıyor.

Bunun yanı sıra Biden’ın, Rusya’nın da arasında bulunduğu yükselen otoriter rejimlere karşı “özgür dünyaya” liderlik yapma planı bulunuyor. Bu, küresel ölçekte “ideolojik karşıtlarıyla” mücadele etmede güçlü bir demokrasi koalisyonunu sürdürmek için Washington’da liderliği gerektiriyor. Avrupa’ya gelince; ABD, (eski ABD Başkanı Donald) Trump dönemi sonrasında Avrupa-ABD ilişkilerini onarmak için ümitsizce çabalıyor. Avrupa’nın Rusya karşıtı tutumunu güçlendirmesi Biden’ın arzularına uyumlu olarak ve Avrupa’nın ABD ile yakın ilişkiler aramasının yolu haline geliyor.

Sonuç olarak Rusya karşıtı düşünce ABD ve Avrupa’da “siyasi doğruculuğun” yeni kuralı haline geldi. Bu bilgiler ışığında, Washington’ın Avrupalı müttefiklerinin çok sayıda Rus diplomatını sınır dışı etmesine öncülük etmesi şaşırtıcı değil.

Bununla birlikte Moskova askeri çatışmaya ve Batı ile ilişkileri koparmaya bile hazırlandı. ABD’nin şu anda Rusya’ya karşı izlediği radikal siyaset Ukrayna hükümetine iyi bir fırsat sundu. Kiev yönetimi, Ukrayna’nın doğusunda kendi kendine ilan edilen iki devlet sorununu ve hatta Kırım’ın geri alınması konusunu çözmek için Moskova’ya meydan okumada Washington’ın desteğini almak istiyor. Aslında Ukrayna hükümeti Ukrayna’nın doğusundaki iki bağımsız devlette askeri baskısını kullanıyor. Ukrayna, ABD ve NATO’nun doğrudan askeri müdahalesini sağlayabileceğini umuyor. Moskova yönetimi, Ukrayna’nın doğusundaki iki devlet ve Kırım ile ilgili konularda ABD ve NATO ile bir askeri yarışa ve hatta doğrudan askeri çatışmaya hazırlandı.

ABD VE AVRUPA ÜLKELERİ, RUSYA İLE SİYASİ ÇATIŞMAYI YOĞUNLAŞTIRIYORLAR

Rusya Savunma Bakanlığı 13 Nisan’daki açıklamasında, “(Rus) güçleri ülkenin güvenliğini sağlamak için görevini yapmaya tam olarak hazır olduğunu gösterecektir.” ifadesi kullanıldı. Rusya Dışişleri Bakanlığı 16 Nisan’da, ABD ile Avrupa’nın siyasi baskısı ve ekonomik yaptırımlarına karşı benzeri görülmemiş şekilde sert misillemede bulunarak, Rusya’nın şu anda görevde olan ve eski Amerikalı üst düzey yetkili sekiz kişinin sürekli olarak Rusya’ya girişinin yasaklanacağını açıkladı.

ABD istihbarat servisinin direktörüne yasak getirilmesi Rusya’nın artık ABD ile önemli istihbarat iş birliğini sürdürme niyetinde olmadığı anlamına gelebilir. Moskova yönetiminin, ABD ve radikal Avrupalı müttefikleriyle diplomatik ilişkilerini askıya almaya hazır olduğuna dair birçok işaret var.

Sonuç olarak Rusya, ABD ve Batı ile diplomatik savaşlarında çok deneyim biriktirdi. Bir yandan ABD ve Avrupa ülkeleri Ukrayna konusunda Rusya ile askeri çatışma olasılığını azaltmak isterken, diğer yandan sürekli olarak Rusya ile siyasi çatışmayı yoğunlaştırıyorlar. Biden, 13 Nisan’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi yaptı. Beyaz Saray, Biden’n her türlü ABD-Rusya sorununu ele almak için “gelecek aylarda” üçüncü bir ülkede zirve toplantısı önerdiğini de bildirdi. Daha sonra ABD, iki savaş gemisini Karadeniz’e konuşlandırma planını iptal ettiğini açıkladı. Açıkçası, ABD ve onun asıl Avrupalı müttefikleri açık çatışma bir yana, Rus ordusuyla karşı karşıya gelme riski için bugün güçlerini seferber etmeye hazır veya muktedir değiller.

Bunun için Biden, Putin ile bir telefon görüşmesi başlattı ve Rusya ile ABD arasında “istikrarlı ve öngörülebilir etkileşim” önerdi. Bu format, ABD’nin Rusya’ya karşı sert konuşmasına, ekonomik yaptırım uygulamasına ve sınırı zorlayıncaya kadar siyasi baskı uygulamasına, fakat askeri çatışmadan kaçınmasına olanak sağlayacaktır.

Washington ve Moskova için mevcut koşullar altında ilişkileri bakımından uzun vadeli öngörülebilir stratejik düzenlemeler yapmak çok zor olacaktır. Rusya ve ABD yakın gelecekte bir liderler zirvesi düzenleyebilse bile, ikili ilişkilerin durumunun ne olacağı kısa vadede tahmin edilemez.