Rusya’nın Açık Semalar Anlaşması’ndan 18 Aralık’ta çekileceği bildirildi.

Bununla ilgili olarak Macaristan ve Kanada’nın yanı sıra anlaşmanın diğer taraflarına, Rusya’nın bu ülkelerde yer alan büyükelçilikleri ile Viyana’daki Açık Semalar Danışma Komisyonu’ndaki heyetler üzerinden bildirimde bulunuldu. 

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, anlaşmaya taraf devletlere, çekilme kararının olası sonuçlarının değerlendirilmesi için en kısa zamanda bir konferansın toplanması çağrısı yapıldı ve anlaşmanın bozulmasının sorumlusunun Amerika Birleşik Devletleri (ABD) olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Batı’nın ‘teknik üstünlüğünün’ Rusya’yı atlamayı ve kenarda bırakmayı mümkün kılacağına yönelik hesaplar doğrulanmıyor. Açık Semalar Anlaşması’nın uygulanmasında dijital teknolojilere geçildiğinde durum böyleydi, ABD bunu aktif biçimde teşvik etti, ancak neticede ülkemiz Batılı partnerlerimizin 8-9 yıl önüne geçti. ABD anlaşmayı bozup ulusal teknik kontrol imkânlarına bel bağlarken bunun şimdi de böyle olacağından eminiz.” denildi.

 “Batı’nın Rusya ve müttefiklerinin çıkarlarını göz ardı ederek kendi güvenliklerini sağlayamayacaklarını anlama vakti geldi. Her zaman etkili bir yanıt bulacağız.” ifadelerine yer verilen açıklamada Avrupa’da ve dünyada güvenliğin güçlendirilmesi için bir arada, yapıcı bir şekilde çalışmanın daha iyi olduğu vurgusu yapıldı.

Kaynak: Sputnik Türkiye