Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batılı ülkelerin bir yandan Ukrayna’dan diplomatik personelini çekerken diğer yandan bu ülkeye silah sağladıklarını söyledi.

Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’da konuşan Lavrov, “Son zamanlarda diplomasi kültürünü tamamen unutmuş olan ABD ve Avrupalı müttefikleri, ülkemizi kontrol altına almak için çabalarını 2 katına çıkarıyor. Gayrimeşru tek taraflı yaptırımların yanı sıra Rusya’ya yönelik askerî ve siyasi baskıyı artırıyorlar. NATO çerçevesinde Kiev rejiminin öldürücü silahlarla donanması ve Rusya Federasyonu’na karşı doğrudan provokasyonlar gerçekleştirmesi için baskı yapılmasına rağmen kendi topraklarımızdaki tatbikatların durdurulmasına yönelik talepler bize karşı alaycı geliyor.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’daki gerginliğin tırmandırılmasını engellemeye çalışacaklarını vurgulayan Lavrov, Batılı ülkelerin Kiev’in Minsk Anlaşması’na uyması için çaba göstermeleri gerektiğini ifade etti.

Rusya’nın mevcut durumda eli kolu bağlı bir şekilde oturmayacağının altını çizen Lavrov, oluşan durumun bir dizi uluslararası belgede yer verilen eşit ve bölünmez güvenlik ilkeleriyle çeliştiğini vurguladı.