Rusya ile NATO arasında gerginliğin devam ettiği bir dönemde Belarus’un Rusya ile topraklarında yapacağı ortak askeri tatbikat yarın başlayacak.

Belarus Savunma Bakanlığına göre, Rusya-Belarus askeri güçlerinin denetlenmesinin yapılacağı Müttefik Kararlılığı 2022 ortak askeri tatbikatı, 10-20 Şubat tarihlerinde düzenlenecek.

Belarus Silahlı Kuvvetlerinin bazı askeri birliklerinin yer alacağı tatbikata, Rusya Silahlı Kuvvetlerinin de Doğu Askeri Bölgesi’ne bağlı askeri birlikleri katılıyor.

Rusya, askeri tatbikat için Belarus’a iki S-400 hava savunma füze sistemi gönderdi. S-400’lerin yanı sıra Pantsir-S hava savunma füze sistemleri ve 12 Rus Su-35 savaş uçağı da tatbikatta görev alacak.

Tatbikatlar Belarus topraklarında yer alan Obuz-Lesnovskiy, Osipoviçskiy, Brestskiy, Gojskiy, Domanovskiy poligonları ve Baranoviç, Luninets, Lida, Maçulişçi askeri hava üslerinde gerçekleşecek.

Katılan personel sayısı, silah ve teçhizat sistemleri ile ilgili parametrelere göre tatbikatın 2011 Viyana Belgesi kapsamında bildirime tabi olmadığı aktarılmıştı.

PUTİN TATBİKATI YERİNDE TAKİP ETMEYECEK

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tatbikatı yerinden takip etme planının olmadığını bildirdi.

Tatbikatın çok büyük bir ortak manevra olduğuna dikkati çeken Peskov, Rusya ve Belarus’a yönelik tehditlerin hem niteliğinin hem de yoğunluğunun eskisinden daha fazla olduğunu vurguladı.

Peskov, “Rusya ve Belarus eşi görülmemiş tehlikelerle karşı karşıya.” diye konuştu.

Belarus Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov’un tatbikatı yerinde takip etmek üzere Belarus’a ulaştığı duyuruldu.

Belarus ve Rusya devlet başkanlarının kararlarına uygun olarak tatbikatın ocak ayında başlayan birliklerin denetlenmesinin son aşaması olduğu kaydedilen açıklamada, “Tatbikatın uygulandığı süre boyunca, savunma operasyonu yürütme, dış saldırıları bastırma ve püskürtme, ayrıca terörle mücadele ve Birlik Devleti’nin çıkarlarını koruma görevlerini yerine getirmesi planlanmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Aralık 2021’de Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Belarus’un batı ve güney sınırlarında ortak askeri tatbikat yapılması konusunda anlaşmaya varmıştı.