Gazeteci İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov ile görüştüğünü belirten İsmet Özçelik, Büyükelçi’nin gazetecilerin sorularını yanıtladığını ifade etti.

Görüşmenin Karadeniz’deki gelişmelerin odağında yapıldığını bildiren Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“NATO’nun Karadeniz’deki faaliyetleri konusunda ayrıntılı bilgi verdi, Sayın Büyükelçi Yerhov. ‘NATO’nun amacı belli, Karadeniz’de daimi donanma bulundurmak ve Gürcistan ile Ukrayna’da NATO’yu genişletmek. Bunun sonucunda da bölge Rusya’nın ulusal güvenliği için daimi tehlike kaynağına dönüşecektir.’ dedi. 2021’de NATO uçaklarının faaliyetinin Karadeniz’de yüzde 60’tan fazla arttığını söyledi. Uçuş sayısının 436’dan 710’a yükseldiğini bildirdi. 2021’in Ocak ayından Aralık ayının sonuna kadar 30 NATO gemisinin Karadeniz’e girdiğini ve toplam 400 günün üzerinde Karadeniz’de kaldığını ifade etti. Bu rakamlar Karadeniz’de ciddi bir sıkıntı yaşandığını, NATO’nun Karadeniz’deki barış ortamını bozmak istediğini kaydetti ayrıca Gürcistan ve Ukrayna’ya dikkat çekti.

Yerhov, Türkiye konusunda da açıklama yaptı. Montrö konusuna dikkat çekti, Montrö Sözleşmesi’nin Türkiye’ye kritik ve büyük bir rol yüklediğini bildirdi. Ukrayna konusunda ABD ile NATO arasında sistematik bir güven krizi yaşandığını söyledi.

DOĞAL GAZ KRİZİNE ABD MÜDAHALESİ

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Avrupa’nın enerji konusunda Rusya’ya bağımlılığını azaltmak için bölgeye doğal gaz sevkiyatı konusunda arayışlara girdi. Macron bir açıklama yapmıştı, dedi ki, ‘Biz Rus petrolüne bağımlıyız bu gerçeği yok sayamayız.’ Avrupa’da benzer sesler geldiğini biliyoruz. ABD’nin Almanya ve Fransa’ya gaz tedarikini sağlayarak onların Rusya’ya bağımlığını düşürmeye çalıştığını görüyoruz. Ukrayna’ya silah taşıyan uçakların Almanya hava sahasını kullanamadığı ortaya çıktı. İngiltere bunu yapmak istemiş Almanya engel olmuştu. İngiliz Başbakan Johnson, ‘Avrupalı dostlarımızın Rus doğal gazına ağır bağımlılıklarından dolayı Moskova’ya en ağır yaptırımları uygulamaları konusunda çekinceleri var.’ ifadesini kullanmıştı.

NATO’NUN RUSYA’YA YAZILI YANITI

Rusya, NATO’nun yazılı taahhütte bulunmasını bekliyordu. Nihayet yazılı yanıt verilmiş. Fakat bu yanıtın açıklanmaması gündemde. Rusya diyor ki ‘ABD günün birinde bu yanıtları açıklayabilir.’ Rusya bu yanıttan çok memnun olmuş görünmüyor. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, yanıtın bizzat Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından verileceğini iletti.

ABD’NİN YENİ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ GÖREVE BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake’i kabul etti. Beştepe’deki kabulde, Büyükelçi Flake, Erdoğan’a güven mektubu sundu. Yeni Büyükelçi Jeffrey Lane Flake ile ilgili Cumhuriyetçi olmasından başka bilgiler de var. Demokratların kadrosuna girmiş vaziyette bir anlamda. Türkiye karşısı fikirleriyle tanınıyor. Türkiye ile ilgili yaptığı açıklamalarda skandal ifadeler de kullanmıştı. Türkiye’nin Rusya’dan ek silahlar alması halinde yeni yaptırımlarla karşılaşabileceği uyarısında bulunmuştu. 1915 olaylarını soykırım olarak tanımlamıştı. ABD’nin kör göze parmak gösterir gibi böyle birisini Türkiye’ye atadı. Onun Türkiye’ye atanması Türk-Amerikan ilişkileri açısından merak ediliyor.

“YUNANİSTAN ABD’NİN OYUNUNA GELDİ”

İsrail açıklarında çıkan doğal gazın Avrupa’ya taşınması projesinde en olası rota Türkiye üzerinden geçecek hat. Türkiye ile İsrail arasında sorunlar çıkmadan önce bu projelendirilmişti. Fakat Türkiye’yi tehdit etmek için tuttular bu Eastmed projesini devreye soktular. Yunanistan, Güney Kıbrıs ve ABD’de de buna destek vereceğini söylemişti. Herkes bu projenin yapılabilir olmadığını söylemişti. Şimdi ABD, Türkiye’ye ikna etmek için bundan çekiliyorum dedi. Olmayan bir şeyden çekilerek sanki Türkiye’ye kıyak yaptığını iddia ediyor. Türkiye’yi kendi politikalarına çekmeye çalışıyor. Yunanistan havalara girdi, lüzumsuz açıklamalar yaptı. Şimdi İtalya çekildi, ABD çekildi çünkü doğru bir proje değil. Bu tür projeler kâr olmazsa çalışmaz. O yüzden Yunanistan medyası tüm dostlarımız bizi sattı diye bas bas bağırıyor. Burada önemli olan Yunanistan’ın ABD’nin oyununa gelmesi, Yunanistan Türkiye ile kalkınma yolunu izlese bölge için çok daha etkili olacak.

PUTİN’İN TÜRKİYE ZİYARETİ

Putin’in gelecek olması son derece önemli. Moskova’dan da araştırdım ne zaman olur diye, bunun planlaması daha önce yapılmış. Aralık sonu diye düşünülmüş Putin’in planı olamamış, ocak sonu denilmiş yine planlar uydurulamamış. Putin, Kış Olimpiyatları’nın açılışı için Çin’e gidecek. Ondan sonra tarih belirleyeceklermiş. Benim de Moskova’dan aldığım bilgi o. Putin çok fazla yurt dışına giden biri değil. Hem Çin’e gidip hem Türkiye’ye gitmesi de önemli bir olay. Dayanışmasını Avrasya ile yapıyor. Bu ziyaretin Ukrayna’dan ziyade Türkiye ile Rusya arasındaki iş birliğini geliştirmek üzerine olacağını düşünüyorum.”