Rusya Devlet Başkanı Basın Sözcüsü Dmitry Peskov dün Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Rusya’yla güvenlik sorunu konusunda görüşme yapmaya hazır olduğunu açıklamasını olumlu bir girişim olarak değerlendirdi.

Peskov basına verdiği demeçte ABD Başkanı Joe Biden’in Rusya’yla güvenlik sorunu üzerinde görüşmeye hazır olduklarını açıklamasını olumlu bir girişim olarak değerlendirdiklerini belitti.

Peskov Rusya’nın görüşme sürecini başlatmak istediğini, ABD’nin makul ve Rusya’nın öncelikli olarak gördüğü konuların birlikte ele alınması gerektiğini kaydetti.

Peskov tarafların tutumlarını yakınlaştırmak için diplomatik yollarla olası temas noktalarının aranmasının önemine vurgu yaptı.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov aynı gün ülkesini ziyaret eden Brezilyalı mevkidaşı Carlos Alberto França’yla gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Batılı ülkelerle diyaloga hazır olduklarını belirtti, ancak bunun Rusya’nın ilkelerinden taviz vermesi pahasına olmayacağının altını çizdi.