Rusya’nın Litvanya ile Polonya arasında Baltık Denizi kıyısındaki Kaliningrad’a 2 bin kilometreden fazla menziliyle Avrupa’nın büyük bir kısmını kapsayan “Hançer” isimli hipersonik füze sistemleriyle donatılan MiG-31 avcı uçağını konuşlandırdığı bildirildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) The Drive internet sitesinde önceki gün yer alan habere göre, “Hançer” hipersonik füzesini taşıyan Rus Hava Kuvvetlerine ait MiG-31 avcı uçağı Kaliningrad’daki bir askeri havaalanına inerken görüntülendi. Böylece Rus ordusu Kaliningrad’a ilk kez bu türden bir füzeyi konuşlandırmış oldu.

“Hançer”, Rus ordusunun modifiye ettiği MiG-31K avcı uçağı veya bir Tu-22M3M bombardıman uçağı tarafından taşınabilen ilk havadan atılan hipersonik füzedir. 1 Mart 2018’de, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yıllık ulusa sesleniş konuşmasında ilk kez geliştirilmekte olan iki hipersonik füzeyi yani Hançer’i ve dünya çapında büyük ilgi uyandıran “Vanguard” kara tabanlı hipersonik füzeyi kamuoyuna açıkladı.

Rusya, 1 Aralık 2017’den itibaren Güney Askeri Bölgesi’nde havadan atılan hipersonik füzenin (Hançer) aynı anda uçuş testleri ve savaş görevlerini gerçekleştirdi. Söz konusu füze, ses hızının 10 katına kadar hızla havada gidebiliyor, uçuş yörüngesi boyunca manevra yapıp, tüm aktif uçaksavar ve füzesavar sistemlerini aşabiliyor. Hipersonik füze ayrıca 2 bin kilometre uzaklıktaki hedefleri vurmak için nükleer veya konvansiyonel savaş başlıkları taşıyabiliyor.

Rusya anakarasından yaklaşık 700 kilometre uzaklıkta bulunan Kaliningrad, Polonya ve Litvanya arasında ve Almanya sınırından yaklaşık 400 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Rus Deniz Kuvvetleri için önemli stratejik değere sahip olan Kaliningrad kara ve uzay kuvvetlerinin konuşlandırıldığı Rus Baltık Filosu’nun ana kampıdır.

Özel coğrafi konum nedeniyle, Rus ordusunun bölgeye S-400 uçaksavar füzeleri ve “İskender”- M taktik balistik füzeleri konuşlandırmasının ardından Rus ordusunun Kaliningrad’a asker konuşlandırması diğer dünya ülkelerinin dikkatini çekti ve NATO bu gelişmeye güçlü bir tepki gösterdi.