Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Rusya ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında stratejik istikrar konusundaki diyaloğun önümüzdeki haftalarda devam edeceğini açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price da Moskova Büyükelçisi John Sullivan’ın bu hafta görev yerine döneceği bildirdi.

16 Haziran’da Cenevre’de ilk yüz yüze görüşmelerini yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden’ın stratejik istikrarla ilgili diyaloğu sürdürme mutabakatının detayları belli olmaya başladı.

Günlük basın toplantısında gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, “Stratejik istikrar görüşmelerine başladık. Liderlerin görüşmesinin bir kısmı, daha düşük düzeyde çok sayıda müteakip görüşmesi yapılması gerekeceğiyle ilgiliydi. Bunların bazıları dışişleri bakanları düzeyinde, bazıları daha düşük düzeyde olabilir. Bu istişareler, önümüzdeki haftalarda olabilir veya başlayabilir.” ifadelerini kullandı.

Washington’dan Putin ile Biden’ın mutabık kaldığı bir konu hakkında daha açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, Moskova Büyükelçisi John Sullivan’ın liderler arasındaki mutabakat uyarınca bu hafta görev yerine döneceğini söyledi.

Price, Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov’un ABD’ye dönmesini memnuniyetle karşıladıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: Sputnik Türkiye