Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında siber güvenlik konusunda istişarelerin başladığını bildirdi.

Kremlin Sözcüsü, düzenlediği basın toplantısında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in siber suçlar alanında etkileşime ilişkin talimatının uygulanıp uygulanmadığı sorusuna, “Bu konuda ikili istişare süreci başladı.” yanıtını verdi.

Peskov ayrıca, “Siber suçların ortaya çıkmasını kabul edilemez buluyoruz. Cezalandırılmaları gerektiğine inanıyoruz ve uluslararası olarak hepimizin iş birliği yapması gerektiğine inanıyoruz. Bu durumda hem Rusya hem de ABD bu tür tezahürlerin önüne geçmek için iş birliği yapmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Joe Biden, 16 Haziran’da Cenevre’de ilk kez bir araya gelmiş, toplantının ardından yapılan açıklamada tarafların stratejik istikrar alanındaki diyaloğun yanı sıra siber güvenlik, mahkum takası ve silah kontrolü konusunda istişarelere başlamayı planladığı belirtilmişti.

Kaynak: Sputnik Türkiye