Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde iki ve Halep bölgesinde bir geçiş noktasının tekrar faaliyete geçtiğini duyurdu.

Merkezden yapılan açıklamada, Türkiye’nin İdlib gerilimi azaltma bölgesinde ve Halep bölgesinin kuzeyindeki ağır insani durum nedeniyle 25 Mart’tan itibaren üç geçiş noktasının tekrar faaliyete geçirilmesi önerisini kabul ettiği belirtildi.

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Aleksandr Karpov, “İzolasyonu ve aslında sivillere yönelik iç ablukayı kaldırmak amacıyla Serakib, Miznas ve Ebu Zeydin geçiş noktalarının açılmasına karar verildi. Bu eylemin, Suriye krizinin barışçıl çözümüne olan bağlılığımızı dünyaya ve bölgesel topluma doğrudan gösterdiğine inanıyoruz. Bu adım, sosyal durumun iyileştirilmesine, ayrıca aile bağlarının kopmasından ve günlük yaşam eksiklerinden kaynaklanan toplumdaki gerginliği azaltmaya katkı sağlayacak.” diye konuştu.

Geçiş noktalarının şubat ayında faaliyete geçecek şekilde donatıldığına dikkat çeken Karpov, “Ancak insanların güvenli bir şekilde geçişine mukavemet eden yasa dışı silahlı grupların aktif faaliyetleri engel teşkil etti. Böylelikle büyük bir çalışma engellenmiş, yerel halkın büyük ve küçük umutları ertelenmiş oldu.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sputnik Türkiye