Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) yöneticisi Alexander Bloshenko, gelecekteki Ay görevleri kapsamında kendi insanlı uzay aracını fırlatmak için Çin’in süper ağır taşıyıcı roketini kullanmayı planladıklarını duyurdu.

Alexander Bloshenko, Çin ve Rusya’nın süper ağır taşıyıcı roket ve insanlı uzay aracının entegrasyonu için sözlü bir anlaşmaya vardığını ifade etti.

Interfax’te 24 Mayıs’ta yer alan habere göre, Alexander Bloshenko, Roscosmos ve Çin Ulusal Uzay İdaresi’nin (CNSA) sözlü bir anlaşma yaptığını açıkladı ancak anlaşmanın ne zaman imzalanacağını belirtmedi.

Sputnik’te yer alan habere göre, Alexander Bloshenko verdiği raporda, Ay görevleri için hazırlanan Yenisei isimli süper ağır taşıyıcı roket ve Oryol isimli uzay aracından ve Çin’in yeni nesil ağır taşıyıcı roketi Uzun Yürüyüş-9 ve yeni nesil insanlı taşıyıcı roketinden bahsetti.

Yenisei süper ağır taşıyıcı roket ve Oryol insanlı uzay aracının ilk olarak 2028’de fırlatılması planlanıyor.

Eski Sovyet Birliği, uzaya ilk kez astronot gönderen ülkeydi. Ancak insanı Ay’a gönderme konusunda atılım yapılamadı. Rusya, 2030’dan önce bir grubu Ay’a göndermeyi planlıyor.