Rusya Savunma Bakanı, Putin’e Mariupol’ün ele geçirildiğini söyledi. Putin de Mariupol’deki başarılı operasyon nedeniyle Şoygu’yu tebrik etti.

Rus haber ajansının verdiği bilgilere göre, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Putin’e Mariupol’ün ele geçirildiğini söyledi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Mariupol’daki Azovstal fabrikasında halen Ukraynalı savaşçılar bulunduğunu ve Azovstal’daki Ukraynalı savaşçı sayısının 2 binden fazla olduğunu aktardı.

Ayrıca Şoygu, Putin’e 1478 savaşçının teslim olduğunu, Mariupol’den 142 binden fazla sivilin tahliye edildiğini, Mariupol’deki durumun sakin olduğunu söyledi.

Putin ise Mariupol’deki başarılı operasyon nedeniyle Şoygu’yu tebrik etti.

Putin, “Mariupol’ü ele geçirmek bir başarı, Azovstal’dan ayrılan Ukraynalıların can güvenliği sağlanacak.” dedi.

Ayrıca Putin, Mariupol’de Azovstal fabrikasına baskın yapılmamasını, burada silah bırakan Ukraynalı güçlere iyi muamele yapılmasını istedi.

Mariupol, coğrafi konum itibarıyla stratejik ve ekonomik önem taşıyor. Donetsk bölgesinin en büyük şehirlerinden biri olan Mariupol’de Azak Denizi’nin en büyük ve donanımlı limanı bulunuyor.

Limandaki derin rıhtımlar nakliyecilik açısından önemli imkanlar sağlıyor. Rusya’nın Azak Denizi’ndeki diğer limanlarının kapasitesi, bu liman ile kıyaslandığında sınırlı kalıyor.