Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Türkiye arasında sorunların bir türlü bitmek bilmediğini söyleyen İsmet Özçelik, “Her gün yeni bir gerilim yaşanıyor. En son ABD Dışişleri Bakanlığı, 2021 İnsan Ticareti raporunu açıkladı. Raporda Türkiye’nin çocuk asker yetiştirenler listesine alındığı bildirildi. Türkiye muhalif gruba operasyonal ekipman ve mali destek sağlamakla suçlandı. ABD Dışişleri Bakanlığının bu suçlamasına Türkiye’den sert yanıt geldi. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığının 2021 yılı İnsan Ticareti Raporu’nda Türkiye’nin insan ticaretiyle mücadelesini artırdığının teyit edildiği belirtilerek, ‘Buna rağmen, güvenirliliği şüpheli, birtakım STK raporlarındaki iddialara yer verilerek, asılsız varsayımlara dayanarak Türkiye’nin çabalarını gölgeleyecek ithamlarda bulunulması esefle karşılanmıştır.’ ifadesine yer verildi. ‘Çocukların silah altına alınması konusunda Türkiye’ye sorumluluk atfeden iddiaları külliyen reddediyoruz.’ denilen açıklamada, Türkiye’nin bu konuda sicilinin temiz olduğu aktarıldı. Açıklamada, Suriye ve Irak’taki terör eylemlerinde çocukları zorla silah altına alan PKK-PYD-YPG terör örgütüne silah yardımı dâhil aleni destek veren ABD’nin, Türkiye’ye böyle bir iftirada bulunmasının çifte standart ve ikiyüzlülüğün en çarpıcı örneği olduğu vurgulandı. Türkiye’nin Asya’ya yönelik çabaları sonrasında ABD Türkiye’yi artık açık hedef haline getirmiş vaziyette.” dedi.

RUSYA’DAN NATO’YA TATBİKAT TEPKİSİ

Karadeniz’de NATO tatbikatıyla başlayan tartışmaların devam ettiğini vurgulayan Özçelik, “ABD ile 38 NATO üyesi Karadeniz’de tatbikat yapıyor ve Rusya da NATO’yu açıkça eleştiriyordu. Rusya, NATO’yu Karadeniz’i istikrarsızlaştırmakla suçluyordu. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova yaptığı açıklamada, ‘ABD ve Ukrayna’nın ev sahipliğindeki ‘Deniz Meltemi 2021 tatbikatının kışkırtıcı olduğunu belirterek, ‘Washington ve müttefikleri, Karadeniz sularını güç çatışması bölgesine dönüştürüyor.’ dedi. Bu tür tatbikatların hedefinin Rusya olduğunun çok açık olduğunu dile getiren Zaharova ABD’nin bu hamleleri bilinçli yaptığını söyledi. Zaharova, ‘NATO, Rus sınırlarındaki durumu kasıtlı olarak istikrarsızlaştırıyor ve silahlı olayların yaşanması tehlikesini arttırıyor.’ ifadelerini de kullandı. Hakikaten ABD hiç ilgisi olmamasına rağmen bugüne kadar dostluk denizi olarak bilinen Karadeniz’i gerebildiği kadar germeye çalışıyor. Karadeniz’de etkili olduğu ülkelerde sürekli sorun yaratmaya özel bir çaba gösteriyor. Rusya da ABD’nin bu tertiplerine karşı kararlı politikasını sürdürüyor.’ diye konuştu.

İSRAİL’DE GERİLİM SÜRÜYOR

Özçelik, İsrail’de de sıcak havanın da bir türlü geçmediğini bildirerek, ‘Netanyahu sonrası yeni bir yönetim gelmesine rağmen Filistin’e karşı izlenen politika değişmedi. İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’nde Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları’na ait iki noktaya saldırısı düzenledi. İsrail ordusunun Twitter hesabından yapılan yazılı açıklamada ise ‘uçakların Hamas’a ait silah üretim yerini vurduğu’ ifadesi kullanıldı. Açıklamada, saldırının Gazze’den gönderilen yanıcı balonlara karşılık düzenlendiği aktarıldı. Filistin Sağlık Bakanlığı saldırıda can kayı olup olmadığı konusuna ilişkin açıklama yapmadı. Öte yandan daha önce Gazze’den atılan füzeler nedeniyle İsrail’de ciddi bir endişe var. Burada kısa sürede tansiyon düşecek gibi gözükmüyor. Bu devam ederse Filistinliler de kendilerini savunmak için her türlü yöntemi deneyeceklerdir.” dedi.

ÇİFTÇİ VE KÖYLÜLER TALEPLERİNİ GENİŞ KATILIMLI EYLEMLERLE GÜNDEM GETİRİYOR

Gazeteci İsmet Özçelik, Türkiye’de son dönemde kitlesel çiftçi ve köylü eylemlerinin dikkat çektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Ülkenin değişik şehirlerinde, ilçelerinde çitçiler ve köylüler taleplerini geniş katılımlı eylemlerle gündem getiriyor. Bunların bir kısmı çevre sorunlarıyla ilgili, bir kısmı tarım sorunlarıyla ilgili. En son olarak da Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alınan karar sonrası tütün üreticileri ortaya çıktı. Tütün taşınmasının yasaklamasını protesto eden Adıyamanlı tütün üreticileri yol kesme eylemleri düzenlediler. 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren Tarım ve Orman Bakanlığından yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapmak yasaklanmıştı. Yapanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülen 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nda yapılan düzenlemeye karşı çıkan tütün üreticileri, Meclis’e çağrı yaparak uygulamanın iptalini istediler. Hemen hemen her partiden insanlar bu tepkilere katıldılar. İktidar partisi bu tepkiler karşında biraz şaşkın, olayı yumuşatmaya ve geri adım atmak için çaba sarf ediyor.”