Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Batılı ülkelere Avrupa’daki gerilimi azaltmayı ve Ukrayna’ya silah tedarikini durdurmayı önerdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un dün Moskova’da İngiliz mevkidaşı Liz Truss’la yaptığı görüşmenin ardından, bugün Rusya Savunma Bakanı Şoygu, İngiliz mevkidaşı Ben Wallace’la bir araya geldi.

Görüşmenin başında konuşan Şoygu, “Kendi adıma, bu gerilimin azaltılmasına ve Ukrayna’ya silah pompalanmasına son verilmesine katkı sunmayı teklif etmek isterim. Bu (silah pompalama) tüm taraflardan yapılıyor, kamuoyu önünde yapılıyor. Göstere göstere yapılıyor. Ne için olduğu tam anlaşılmıyor. İngiltere’nin kendi özel kuvvetlerini Ukrayna’ya neden gönderdiğini ve ne zamana kadar orada bulunacağını da anlamak isterim.” ifadelerini kullandı.

Avrupa’daki askeri ve siyasi durumun giderek daha gerilimli hale geldiğini ve bunda Rusya’nın suçu bulunmadığını belirten Şoygu, gerilimin tırmandırılmasının nedenlerini asla anlamadıklarını vurguladı.

Rusya’nın güvenlik garantisi tekliflerine Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve NATO’dan aldığı yanıtlara en yakın zamanda karşılık vereceğini anlatan Şoygu, “Görüşmede, gerilimin düşürülmesine yönelik güncel konuları ele alma şansımız olacağını umuyorum. Avrupa’da gerilimin düşürülmesi konusunda ABD ve NATO’ya sunduğumuz teklifleri de aralıkta gönderdik, ocakta yanıt aldık. Şu anda tüm bunlar gözden geçirildi. En yakın zamanda cevap vereceğimizi düşünüyorum.” diye konuştu.

Kaynak: Sputnik Türkiye