Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Ukrayna-Rusya krizinde bu hafta önemli bir gelişme yaşandığını belirten Ediz Tiyanşan, Rusya’nın Karadeniz’de batan savaş gemisiyle ilgili detayları aktardı.

Moskova isimli hava savunma için kullanılan savaş gemisinin batmasıyla ilgili haberlere değinen Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Rusya Savunma Bakanlığı, patlama ve yangın nedeniyle Moskova’nın zarar gördüğünü ve limana çekildiği sırada battığını belirtti. Ukrayna ordusu ise geminin batmasına Ukrayna tarafından atılan bir füzenin neden olduğunu söylüyor.

Rus haber ajanslarına göre, Rusya Savunma Bakanlığı alevler içinde kalan geminin fırtına sırasında battığını belirtiyor. İçinde yaklaşık 500 gemicinin bulunduğu yangın nedeniyle bunların tahliye edildiği bildirildi. Rusya patlamanın ve yangının nedeninin araştırıldığını aktardı. Burada psikolojik bir savaşın yürütüldüğünü de görüyoruz, Ukrayna yönetimi geminin kendileri tarafından batırıldığını savunuyor.

ABD ULUSAL GÜVENLİK DANIŞMANI SULLIVAN’DAN AÇIKLAMA

Bunu ABD yönetimi doğrulamış değil. ABD henüz geminin füzeyle vurulduğunu gösteren yeterli delilin olmadığını söyledi. Uzmanlar ise Rusya’nın gemiyi kaybetmesinin ciddi bir kayıp olduğunu belirtiyor. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, ‘Olayın meydana geliş biçimi Rusya açısından büyük bir kayıp.’ ifadesini kullandı.

GEMİNİN OPERASYONLAR İÇİN ÖNEMİ

Rusya’nın Ukrayna’da yeni bir hazırlık içinde olduğu tahmin ediliyor. Hem Donbass’ta yapacağı askeri harekât hem de Mariupol kentinde yapılacak harekat geminin yokluğunda sekteye uğrayabilir. Rusya, önceki gün Mariupol Limanı’nı ele geçirdiğini açıklamıştı. Eğer bu iddia doğrulanırsa Rusya’nın kontrolü ele geçirdiği ilk büyük kent burası olabilir. 2014 yılında Rusya’nın ilhak ettiği Kırım ile Donbass arasında bir kara koridoru açılması da söz konusu olabilir.

UKRAYNA’DAN İNSANİ KORİDOR AÇIKLAMASI

Ukraynalı yetkililer önümüzdeki günlerde Mariupol’den 9 insani koridor açılması konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı. Şehirdeki sivil kayıpların artmasından endişeleniliyor. Pek çok kişiden haber alınamıyor. Bölgede yaşayan insanların çok ciddi gıda, ilaç gibi ihtiyaçlara ulaşamadığını söyleyebiliriz. Mariupol Belediye Başkanı Rusya’nın savaş suçlarının delillerini ortadan kaldırmak için bölgeye seyyar bir krematoryum getirdiğini öne sürdü. Ancak bu iddia bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmış değil. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise dün gece yayınladığı videoda Rus kuvvetlerin yenilgilerin intikamının alma girişiminde bulunacağını belirtti. Rusya’nın askeri yığınağı artırıyor iddiası da var.

Savaş bölgesinden gelen oldukça çarpıcı bir haber var. Ruslar Kiev’den geri çekilmişlerdi ve geri çekilmeden sonra Bucha kentinde yaşananlar ortaya çıkmıştı. Lubyanka köyünde de Rus askerler tarafından ele geçirilen bir evin duvarında bir yazı bulundu. Ukraynalılara hitaben yazılan yazıda ‘Biz bunu istemedik bizi affedin.’ yazıldığı görüldü.”