Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzya dün, ABD’nin Rusya’nın Birleşmiş Milletler’in misyonunun 12 üyesinin sınır dışı edildiğini duyurmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

BM Güvenlik Konseyi’nin Ukrayna’daki insani durum konulu konferansının dönem başkanlığını yürüten Rus temsilci, BM Güvenlik Konseyi üyelerine söz konusu haberi bildirdi. Vasily Nebenzya, “Bana az önce Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği’ndeki 12 Rus diplomatın istenmeyen kişi olduğu söylendi.” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), BM ile BM Genel Merkezi ile yaptığı sözleşmeyi ve Viyana Sözleşmesi’ni bir kez daha büyük ölçüde ihlal ettiğini söyleyen Nebenzya, Rusya’nın diplomatik bir çözümün gerekli olduğunu sürekli duyduğunu, ancak Rusya’nın diplomatik faaliyet fırsatlarının kısıtlandığını kaydetti.

ABD’nin BM Büyükelçi Yardımcısı Richard Mills, Rusya misyonunda çalışan 12 personelin diplomat olarak görevleriyle bağdaşmayan faaliyetlerde bulunmaları nedeniyle sınır dışı edildiğinin altını çizdi.

Nebenzya, Rusya’nın ABD’li temsilcinin bu yanıtından memnun olmadığını dile getirdi.