Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Rusya-Belarus ortak tatbikatının sona erdiğini ve NATO’nun bu bakımdan sakinleşebileceğini belirtti.

Gruşko, Rus Kommersant gazetesine verdiği demecinde, NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın ardından kabul edilen ortak açıklamayı yorumladı.

Rus diplomat Gruşko, “Acaba NATO neden birdenbire Belarus’ta ‘Rus kuvvetlerinin efsanevi artışı’ konusunda endişe duymaya başladı? Tatbikatlar sona erdi, sakinleşebilirsiniz. Birlikler kademeli olarak kalıcı yerlerine geri dönüyor.” dedi ve şöyle devam etti:

“(Rusya-Belarus) Birlik Devleti var, o batıya doğru genişlemiyor. Taşkent Anlaşması’nın, askeri saldırıya uğrayan bir Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) ülkesine yardım edilmesini öngören dördüncü maddesi var. KGAÖ tamamen savunma amaçlı bir kuruluştur.”

“NATO’nun ‘doğu kanadı için’ endişelenecek bir şey olmadığını” söyleyen Gruşko, “Burası, şimdi kendi müdahalelerinizin ve rejim değişikliklerinizin sonuçlarıyla uğraşmak zorunda olduğunuz güney kanadı değil.” yorumunu yaptı.

Rus diplomat, “NATO’nun açıklama metninde, doğu kanadını güçlendirme planlarının uzun zaman önce hazırlandığı doğrudan belirtiliyor. Var olmayan bir tehdide karşı korunmak için zırhlı araçları, uçakları, gemileri yollamaktan başka yararlı bir şeyler yapmak NATO’nun elinden gelmiyor. Ancak bunun neden yapıldığına dair açıklamalar çoğaldıkça, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve müttefiklerinin gerçeklik algısının yeterliliği konusundaki şüpheler bir o kadar derinleşiyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sputnik Türkiye