CGTN / Mariam Shah

Rusya-Ukrayna krizi bir çatışmaya dönüştüğünden beri, dünya bir şekilde Afganistan’da baş gösteren insani krizi gözden kaçırdı. Ukrayna’daki insanların insani yardıma ihtiyacı var, Afganistan halkının da öyle. Afgan halkının dramı Batı medyasında istenilen ilgiyi görmüyor ve ne yazık ki, yoksul Afgan vatandaşları bu kayıtsızlığın bedelini ödüyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Afganistan’ı savunmasız bir durumda bıraktı ve kısa süre sonra, ortak Afgan vatandaşlarının acılarını uzatan ülkeye yaptırım uygulamaya başladı. Şu anda, uluslararası rezervlerdeki donmuş banka varlıkları nedeniyle ekonomi çöktüğü için nüfusun yüzde 90’ından fazlası açlığın eşiğinde. Şimdi, ABD’nin Afganistan’a yönelik yaptırımları, 20 yıllık savaşın toplamından daha fazla Afgan kadın ve çocuğu aç bırakıyor.

Genel Sekreter Özel Temsilci Yardımcısı, Afganistan Daimi Koordinatörü ve İnsani Yardım Koordinatörü Ramiz Alakbarov, yakın tarihli bir açıklamada, Afganistan’daki insanların “benzeri görülmemiş boyutlarda” bir gıda güvensizliği ve yetersiz beslenme kriziyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Alakbarov, Afganların yaklaşık yüzde 95’inin yeterince yemek yememesinin son derece şok edici olduğunu ve hane reisinin kadın olduğu hanelerde bu oranın neredeyse yüzde 100’e çıktığını söyledi. “Bu o kadar yüksek bir rakam ki, neredeyse hayal bile edilemez. Fakat, yıkıcı bir şekilde, acı gerçek bu.” diye ekledi.

24 MİLYONDAN FAZLA İNSANIN HAYATTA KALMAK İÇİN İNSANİ YARDIMA İHTİYACI VAR

30 Mart’ta Norveç Mülteci Konseyi Genel Sekreteri Jan Egeland, Afganistan’a yönelik insani yardım taahhüt konferansı hakkında yaptığı açıklamada açlık ve yetersiz beslenme gibi insani göstergelerin hızla arttığı dünyanın en büyük krizleri olduğunu, bir çok ailenin öğün atlamak zorunda kaldığını ve temel sağlık veya eğitim masraflarını karşılayamadığını, uluslararası toplum ve bağışçıların Afgan ekonomisini istikrara kavuşturmak için desteklemesi gerektiğini açıkladı. “İnsani yardım finansmanına şiddetle ihtiyaç var ve bağışçıların Afganları desteklemek için derinlere inmelerini bekliyoruz. Ayrıca, uluslararası toplumun bu insani krizin ekonomik temel nedenlerini ele almaya ve ekonomiyi istikrara kavuşturmaya yardımcı olmak için sağlam politika taahhütleri ortaya koyduğunu görmeliyiz.”

Rapor edilen rakamlara göre, 24 milyondan fazla insanın hayatta kalmak için insani yardıma ihtiyacı var ki, bu geçen yıla göre yüzde 30 artış demek. Ayrıca, açlıktan bir adım uzakta olan yaklaşık 9 milyon insan da dâhil olmak üzere yaklaşık 23 milyon Afgan akut açlıkla karşı karşıyadır -dünyadaki en yüksek sayı. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’na göre, ekonomik krizin sürekli sıkıntısı nedeniyle Afganların yüzde 97’si 2022’nin ortalarına kadar yoksulluğa düşebilir.

Bölge ülkeleri, bu korkunç saatlerde insani yardım sağlama ve Afgan halkına destek olma konusunda ön saflarda yer aldı. Son zamanlarda, Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin’in doğusundaki Anhui eyaletindeki Tunxi Bölgesi’nde düzenlenen dışişleri bakanları toplantısında, Çin, Pakistan ve Afganistan’ın “Birlikte Kuşak Yol İnisiyatifi’ni inşa edebileceğini ve Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’na (CPEC) yardım için Afganistan’a kadar genişletebileceğini söyledi. Afganistan bölgesel bağlantıya katılıyor.”

SİYASETİN ÜZERİNE ÇIKILMALI

Buna ek olarak, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dışişleri bakanları toplantısına yaptığı yazılı bir mesajda, “Afganistan’ın komşu ülkeleri, Afganistan halkını daha parlak bir gelecek inşa etmede desteklemek için konsensüs oluşturmak ve çabaları koordine etmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmalıdır.” dedi. Barışçıl, istikrarlı, gelişen ve müreffeh bir Afganistan, tüm Afgan halkının arzusudur ve aynı zamanda bölge ülkeleri ile uluslararası toplumun ortak çıkarlarına da uygundur.” dedi.

Toplantıda ayrıca, ABD ve NATO’nun “Afganistan’ın yeniden inşası ve geliştirilmesinde birincil sorumluluğu ciddiyetle üstlenmesi ve Afgan halkının mallarını mümkün olan en kısa sürede iade etmesi” gerektiği vurgulandı -ABD tarafından tutulan 7 milyar dolarlık Afgan varlıklarına atıfta bulunarak-. Bu önlemler, bölge ülkelerinin Afganistan’ı iş birliği yapmaya ve desteklemeye hazır olduğunu ve Çin’in tüm bu süreçte, Afgan halkını desteklemek için tüm kaynakları seferber etmek için uluslararası toplum tarafından alkışlanması ve ciddiye alınması gereken koordine edici ve lider bir rol oynadığını gösteriyor.

Batı dünyası, özellikle ABD, yalnızca merhametli insani temellere dayanan yardımların hiçbir sınıra ve koşula ihtiyaç duymadığını anlamalıdır. Taliban hükümetinin tanınması, Afganistan’a insani yardım ve yardım sağlamak için bir zorlama olmamalı ve ABD tek taraflı yaptırımlarına son vermeli ve Afganistan’ın devlet varlıklarını koşulsuz olarak iade etmelidir. Bu süreçte siyasetin üzerine çıkmak ve masum insanların hayatını kurtarmak her şeyden daha önemlidir.