Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna ile savaşta Rus askerlerinden 498’inin yaşamını yitirdiğini ve bin 597’sinin yaralandığını bildirdi.

Başkent Moskova’da gazetecilere açıklama yapan Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’da ilerlemeye devam ettiğini belirtti. Konaşenkov, “Krasnıy Liman (Kızıl Liman), Torsk, Kreminna, Varvarovka ve Borovenki yerleşim birimleri kontrol altına alındı.” dedi.

Ukrayna’nın Mariupol kentinin kuşatıldığını aktaran Konaşenkov, başkent Kiev, Harkiv ve Mariupol kentlerindeki sivillerin oluşturulan güvenli koridorlardan çıkabileceğini söyledi.

Konaşenkov, Ukrayna tarafının Harkiv kentinde bulunan Hindistanlı öğrencilerin tahliyesine izin vermediğini kaydetti.

“498 RUS ASKERİ HAYATINI KAYBETTİ”

Rus Silahlı Kuvvetlerinin Ukrayna ile savaştaki kayıplarına ilişkin bilgi veren Konaşenkov, “Görevini yerine getiren 498 Rus askeri hayatını kaybetti. Yaşamını yitirenlerin ailelerine gerekli yardımlar yapılıyor. Bin 597 asker ise yaralandı.” diye konuştu.

“Acil askerlik” yapanlar ile öğrenci askerlerin savaşta yer almadığını aktaran Konaşenkov, Ukrayna askerlerinden 2 bin 870’inin hayatını kaybettiğini, 3 bin 700’ünün de yaralandığını ifade etti.