Rusya, Ukrayna’da biyolojik askeri faaliyetlere karışan bir grup personeli tespit ettiklerini açıkladı.

Rusya Federasyonu Soruşturma Komitesi Başkanı Alexander Bastrykin RT televizyonuna verdiği demeçte, Komite’nin elde edilen belgeleri analiz ettikten sonra, Ukrayna’da biyolojik askeri faaliyetlere karışan bir grup personeli tespit ettiğine işaret ederek, olay hakkında soruşturmayı başlattıklarını açıkladı.

Bastrykin, 2005 yılından bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Ukrayna’da biyolojik laboratuvar projelerine toplam 224 milyon ABD Doları tutarında finansman sağladığını savundu.

Bastrykin, Ukrayna’nın Rusya’nın özel askeri operasyonu başlatmasından hemen önce biyolojik araştırma sonuçlarını Kiev’de güvenli yerlere transfer ettiğini belirtti.

Bastrykin, ABD’nin Ukrayna Sağlık Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı’na bağlı Bulaşıcı Hastalıklar Araştırma Enstitüsü gibi yaklaşık 30 bilimsel araştırma kurumunda restorasyon ve yenileme yaptığını vurguladı.

Rusya, 19 Nisan’da ABD’nin Ukrayna’da yürüttüğü biyolojik askeri araştırmalara ilişkin bilgileri Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunmuştu.

Rusya tarafı bu konuda bir açıklama yaparak, ABD’nin bu tür faaliyetlere ilişkin daha somut bilgileri kamuoyuna açıklama sorumluluğu olduğunu söyledi.