Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmalar 7. gününü tamamladı.

Rusya Savunma Bakanlığı dün askeri operasyonu hakkında bilgi verdi. Ukrayna’daki 1533 askeri tesis etkisiz hale getirildi. Şimdiye kadar 489 Rus askeri hayatını kaybetti. Ayrıca operasyonda Ukraynalı sivillerin güvenliği için önlemler alındığı, birçok yerde sivillerin tahliyesi için güvenlik koridoru oluşturulduğu belirtildi.

Bakanlık’tan yapılan açıklamada, Lugansk, Donesk ve Ukrayna’nın diğer bölgelerine insani yardımlar sağlamak amacıyla, bakanlık bünyesinde bir insani işler komutanlığı kurulduğu bildirildi.

RUSYA’YA YAPTIRIM TAARRUZU

Diğer yandan Batılı ülkelerin Rusya’ya yaptırımları sürüyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Ukrayna’ya yüzlerce Stinger tipi hava savunma füzesi sağladı.

Beyaz Saray, dün Rusya ve Belarus’a yönelik yeni ekonomik yaptırım tedbirlerinin ayrıntılarını açıkladı. Buna göre, Belarus’a ihracat sınırlaması koyuldu. Bu adımın amacı bilim ve teknoloji yazılımları ve teknolojilerin Belarus üzerinden Rusya’ya girmesini önlemek. Ayrıca, Rusya’nın petrol arıtma sektörüne yaptırımlar planlanıyor.

ABD Adalet Bakanlığı, Rus hükümet yetkilileri ve iş insanlarına yaptırımlar için özel bir grup oluşturulacağını bildirdi. Biden, bu kişilerin yat, apartman ve özel uçak gibi varlıklarına el koyulacağını söyledi. Dışişleri Bakanı Blinken’in bugün Belçika, Polonya, Moldova, Letonya, Litvanya ve Estonya’yı ziyaret edip, Ukrayna sorunundaki tutumları koordine etmesi bekleniyor.

Avrupa Birliği, 7 Rus bankasını SWIFT sisteminden men etmeyi kararlaştırdı. Dünya Bankası, Rusya ve Belarus’taki tüm projeleri durdu.

DİPLOMATİK ÇABALAR DA SÜRÜYOR

Aynı zamanda Ukrayna ile Rusya arasındaki çatışmaların çözümü için uluslararası çabalar da sürüyor.

İsrail Başbakanı Bennett dün iki ülkenin devlet başkanıyla ayrı ayrı telefon görüşmesi yaptı. Zelenski, İsrail’in Ukrayna’ya daha fazla yardım sağlaması çağrısında bulundu. İki taraf, temasları koruma konusunda mutabakat sağladı. Putin ise, Bennett’le görüşmesinde, çatışmaların Rusya’nın savunma çıkarlarını gözeten bir anlaşmayla sonlandırılabileceğini belirtti.

Bu arada, Ukrayna’daki çatışmaların yol açtığı insani durum ağırlaşıyor. Dünya ekonomisinin geleceğine dair endişeler artıyor.

Dünya Ticaret Örgütü Genel Sekreteri İweala, süren acılar ve kayıplardan derin üzüntü duyduklarını ve barışçıl ve hızlı bir çözüm beklediklerini söyledi. İweala, çatışmaların ticaret, özellikle tarımsal ürünler ve gıda ticareti, ayrıca enerji fiyatlarındaki artışın etkisinden endişelendiklerini sözlerine ekledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteci Yüksek Komiserliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Ukrayna’dan komşu ülkelere giren sivillerin sayısı 875 bine çıktı.

Dünya Sağlık Örgütü, Ukrayna için insani koridor kurulması çağrısında bulundu. Çatışmaların Ukrayna’da kamu sağlığı üzerindeki etkisini inceleyen DSÖ, bu ülkedeki 23 hastaneye acil ekipman desteği sağladı.

Almanya Demiryolu İdaresi’nden yapılan açıklamaya göre, Ukrayna pasaportu veya kimliği olan kişiler ücretsiz şekilde 40 uluslararası tren hattını kullanarak, Polonya, Avusturya ve Çekya’dan Almanya’ya girebilecek. Almanya’da bulunan Ukraynalı mülteciler bilet almadan Berlin gibi Alman kentlerine gidebilecek. Ayrıca “Help Ukraine” adlı bilet Danimarka, Fransa, Polonya, Çekya, Avusturya, Lüksemburg, Hollanda ve İsveç’teki trenlerde kullanılabilecek.

Birçok ülke Ukrayna’daki vatandaşlarını tahliye ediyor.