Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin, ülkesini ziyaret eden Brezilyalı mevkidaşı Jair Bolsonaro’yla dün Kremlin Sarayı’nda görüştü. İki lider çok kutuplu bir dünya düzeni oluşturulması için çaba harcayacaklarını dile getirdi.

İki liderin görüşmesinin ardından yayımlanan ortak açıklamada, iki tarafın, stratejik ortaklık ilişkilerini sağlamlaştırma ve siyasi diyaloğu derinleştirmede kararlı oldukları ve Birleşmiş Milletler (BM) Tüzüğü’nün ilkeleri ve amaçları doğrultusunda kapsayıcı, eşit ve temsili bir uluslararası sistemi geliştirmek için çalışacakları belirtildi.

Açıklamada, dünyanın çeşitli bölgelerinde günden güne tırmanan istikrarsızlıklardan endişe duyan iki liderin, çatışmaların uluslararası hukuka göre barışçıl ve diplomatik yollarla çözüme bağlanması gerektiği görüşünde oldukları kaydedildi.

Rusya Devlet Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Putin ve Bolsonaro görüşmede Rusya-Brezilya stratejik ortaklık ilişkileri ile askeri alandaki iş birliği ve iletişimlerin güçlendirilmesi, ekonomi ve ticaret, bilim ve teknoloji ve kültür alanlarındaki iş birliğinin geliştirilmesi konularını ele aldı ve önemli uluslararası sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

Rusya ve Brezilya dışişleri ve savunma bakanları arasında aynı gün Moskova’da ilk “2+2” görüşmesi gerçekleştirildi.