Rusya Federasyonu İnsan Hakları Temsilcisi Tatyana Moskolkova, Rusya ve Ukrayna’nın ilk kez esir değişimini gerçekleştirdiğini ve 9 Rus askerinin serbest bırakıldığını doğruladı. Bunun karşılığı olarak Ukrayna’nın Melitopol Belediye Başkanı Ivan Fedorov’un  aynı anda serbest bırakıldığı belirtildi.

BM GENEL KURULU, UKRAYNA’NIN DURUMU İÇİN OYLAMAYA DEVAM EDECEK

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, BM Genel Kurulu’nun 11. olağanüstü özel oturumu yarın sabah 10:00’da yapılacak ve Ukrayna’daki durumu ele almaya devam edecek.

Alınan bilgiye göre, Ukrayna ve diğer ülkeler ortaklaşa Ukrayna’daki duruma ilişkin bir karar taslağını sundu. Karar taslağının BM Genel Kurulu’nda oylamaya sunulması bekleniyor.

Rusya’nın BM heyeti de Ukrayna’daki duruma ilişkin kendi karar taslağını oylamak için BM Güvenlik Konseyi’ne sunacaklarını ifade etti.

AB, RUSYA’YA ENERJİ AMBARGOSUNDA BİR FİKİR BİRLİĞİNE VARAMADI

Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri, Rusya’ya yönelik artan yaptırımları görüşmek üzere dün Brüksel’de bir dışişleri bakanları toplantısı düzenledi. Ancak Rusya’ya enerji ambargosu uygulanması konusunda fikir birliğine ulaşılamadı.

Reuters’te yer alan habere göre, Litvanya ve İrlanda dışişleri bakanları, AB’yi Rusya’nın enerji sektörüne yönelik yaptırımları artırmaya ve Rusya’ya karşı 5. tur yaptırımların bir parçası olarak petrol ambargosunu uygulamaya çağırdı. Almanya, Hollanda ve diğer ülkeler söz konusu öneriye karşı çıktı. Almanya, enerji konusunda Rusya’ya en çok bağımlı olan AB ülkelerinden biri durumunda.

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden, Fransa, Almanya, İngiltere ve İtalya’nın üst düzey liderleriyle Rusya ve Ukrayna’nın durumu hakkında görüştü. Liderler, Ukrayna’ya devamlı destek ve insani yardımın önemini vurguladı ve Rusya ile Ukrayna arasında ateşkes sağlanması konusunda diplomatik çabaları ele aldılar.

Rusya Merkez Bankası, Moskova Menkul Kıymetler Borsası’nın bugün de kapalı kalacağını duyurdu.

Ukrayna lideri Zelenski, Rusya ile ateşkes anlaşması için uzlaşılacak konuların Ukrayna halkı tarafından referandumla onaylanması gerektiğini söyledi.