Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Danimarka istihbarat birimlerinin Avrupalı politikacıları dinlediği haberine uygun tepki vermenin yolunu bulamadığını belirtti.

Zaharova, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, “İsviçre, Norveç, Fransa ve Almanya; ABD-Danimarka ikilisinin onlara edepten uzak bir şeyler yaptığını fark etmemiş olamazlar. Ama dargın ülkeler henüz şikâyetlerini nasıl formüle edileceğini de çözemediler.” ifadelerini kullandı.

Danimarka’ya komşu İsveç ve Norveç’in, Danimarkalı diplomatları sınır dışı etme veya başka tedbirleri duyurmadıklarını, sadece “şefkatle” Kopenhag’dan açıklama talep ettiklerini kaydeden Zaharova, “Ne bir yaptırım ne büyükelçilik kapatma ne de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) başvurma olmadı.” yorumunda bulundu.

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesi, ABD Ulusal Güvenlik Ajansının, 2012-2014 yılları arasında ABD ile Danimarka arasındaki kablo anlaşması aracılığıyla başta Almanya Başbakanı Angela Merkel olmak üzere çok sayıda Avrupalı üst düzey politikacıyı dinlediğini aktarmıştı.

Kaynak: Sputnik Türkiye