Gazeteci İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Özçelik, Ukrayna krizindeki son gelişmeleri ve dünyaya yansımalarını değerlendirdi.

Ukrayna’da çatışmaların sürdüğünü ancak müzakerelerin de devam ettiğini belirten İsmet Özçelik, müzakerelerdeki anlaşma ihtimalinin umut verdiğini kaydetti.

“İlk sinyali Putin vermişti, Ukrayna’nın daha ılımlı davrandığını söylemişti. Gelen haberlerde işlerin iyiye doğru gittiği belirtiliyor. Gayri resmi görüşmeleri tam bilemiyoruz ancak resmi görüşmelerde bazı şeyler açıklanıyor. Ancak bu tür görüşmelerde açıklanandan çok açıklanmayanlar önemlidir. İki kritik konu vardı. Bunlardan biri, Ukrayna’nın tarafsızlığını ilan etmesi. Bu konuda belirli bir noktaya gelindiği görünüyor. Diğer konu ise Ukrayna’nın NATO’ya girmemesi konusu. Ukrayna’nın silahlı kuvvetlerinin Rusya’yı tehdit etmeyecek noktaya indirilmesi isteniyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova bir açıklama yaptı. Görüşmelerin devam ettiğini, askeri, siyasi ve insani konuların görüşüldüğünü aktardı. Rusya’nın taleplerinin son derece anlaşılır olduğunu söyledi. Müzakereler sürerken Rusya’nın bombalamaları da sürüyor, bu savaşlarda gördüğümüz klasik bir yöntem.

Ukrayna’da Batı’nın istedikleri oluyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) anlaşmanın bir an önce olmasını istemiyor. Bu da bir strateji gibi görünüyor. Bu gelişmeler nereye kadar gider bilemeyiz. Ukrayna sözcüsü, Rusya ile Ukrayna arasındaki görüşmelerin uzlaşmaya varmasının bir buçuk haftaya kadar varabileceğini belirtti. Erdoğan, Putin ve Zelenskiy’in İstanbul’da bir araya gelmesini istediklerini söyledi. Görünen o ki, bu iş Putin ve Zelenskiy’in barışı ilan etmesi ile sonlanacak. Tabii ABD baskılarını sürdürüyor. Rusya ile normal ticaretin askıya alınmasıyla ilgili yasa onaylandı. Ekonomik olarak Rusya’yı sıkıştırmayı planlıyor. Batıdan gelen tepkiler de Zelenskiy’in çıtayı yüksek tutmasına yol açıyor.

BIDEN’DAN PUTİN AÇIKLAMASI

Gazeteciler Biden’a ‘Putin’i bir savaş suçlusu olarak nitelemeye hazır mısınız?’ diye bir soru sordu. Biden, ‘Hayır.’ dedi. Sonra salondan çıkarken geri döndü ve Biden, Putin için ‘O bir savaş suçlusu.’ dedi. Savaş suçlusu dediğiniz zaman iş değişiyor. Çok ağır bir ifade. Bir ülkenin devlet başkanı için böyle bir ifadeyi kullanmak biraz dikkat isteyen bir konu. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Biden’ın açıklaması için hemen devreye girdi. Psaki, ‘Biden kalbinden geçenleri ve televizyondan gördüklerimizi konuşuyordu. Yabancı bir ülkeyi işgali sırasında zalim bir diktatörün barbarca eylemlerini görüyoruz.’ dedi. Belli ki, hesap kitap yapılmadan edilmiş bir laf. Kremlin’den sert tepki geldi buna. Kremlin Sözcüsü Peskov, ‘Kabul edilemez ve affedilemez.’ dedi.

FINANCIAL TIMES’IN ANLAŞMA PLANI HABERİ

Barış planında ilginç maddeler var. Bu maddeler gerçek mi? Doğru mu? Bu merak ediliyor. Kiev’in tarafsızlığını ilan etmesi ve askeri güçlerini azaltarak, sınırları kabul etmesi durumunda Rusya’nın ateşkesi kabul edileceği iddia ediliyordu. Rusya’nın taleplerinden biriydi bu gerçekten. Barış görüşmelerine katılanlardan birinin bilgileri ile hazırlandığı belirtiliyor haberin. Pazartesi günü müzakere masasında bunların görüşüldüğü aktarılıyor. Türkiye gibi ülkelerden garantörlük istendiği iddiası var. Bunlar genelde tartıştığımız konular.

Kremlin haberde doğrular olduğunu ama tamamen doğru olmadığını söyledi. Müzakere notları sızdırılırken doğruların içine bazı şeyler de katılmış gibi görünüyor. Peskov’un Ukrayna’nın Avusturya ve İsveç gibi tarafsız statüsü olabileceği önerisi vardı. Böyle bir 15 maddenin sıralanması bile önemli bir gelişme.

UKRAYNA’DAKİ BİYOLOJİK LABORATUVARLAR

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı bu laboratuvarları doğruladı. Bu laboratuvarlardaki çalışma sonuçlarının Rusya’nın eline geçmemesi için çalıştıklarını söylemişti. Dün bunların önemli bir kısmı Rusya tarafından açıklandı. Araştırmalar için finansmanın doğrudan Pentagon tarafından sağlandığı açıklandı. Demek ki, askeri bir silah üretiliyor.

MULLER’DEN RUSYA YAPTIRIMLARI DEĞERLENDİRMESİ

Asya’da yayılan bir yerel para birimi dalgası mevcut. Bu ABD’den kaynaklandı. ABD’nin her şeyden haberdar olmasını sağlayan bu sistemden ülkeler çıkmaya çalışıyor. Çin, komşu ülkeleriyle yerel para birimlerini kullanıyor. Petrol alımlarında Suudi Arabistan ve Çin’in yerel para kullanımı görüşmeleri var. Doların saltanatı tartışılıyor. Dünya dolar egemenliğinden kendini kurtarırsa ABD’nin gücü de çökecek bir anlamda.

Alman ekonomist Muller’in kaleme aldığı yazı var. Doların güvenilirliğinin sarsılacağı belirtildi.  Dolar da çok ciddi değer kaybediyor, istikrarsız bir para haline gelmeye başladı. Muller, Rusya’ya yaptırımların piyasada doların hakimiyetinin sonlanabileceğine işaret ettiğini belirtti. Rusya’ya uygulanan yaptırımların en ağrının Rusya’nın batıdaki döviz rezervlerine el konulması olduğunu belirterek Washington’un para varlıklarına el konulabileceği algısı yayılırsa dolar büyük zarar görebilir dedi.”