Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, ülkesinin İsrail ve Filistin’e acil ateşkes çağrısında bulunduğunu belirtti.

Bogdanov, basın mensuplarına açıklamasında, “Herkesle ve doğrudan ilgili taraflarla, Filistinliler ve İsraillilerle, sürekli temas halindeyiz. Orta Doğu Dörtlüsü kapsamında Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile görüşüyoruz. Elbette Arap partnerlerimizle de konuşuyoruz. Yani görüşmeler devam ediyor ama maalesef henüz ateşkes sağlayamıyoruz. Bu hemen her iki tarafın yapması gerektiği bir şey. Elbette müzakere masasına oturmalı ve anlaşma sağlanmalı.” ifadelerini kullandı.

Bogdanov, Orta Doğu Dörtlüsü dışişleri bakanları toplantısının tarihi ile ilgili soruya, “Bakanlar toplantısına gelince, BM Genel Sekreteri’nin koordine etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Her şey Amerikalı mevkidaşlarımızın ne kadar hazır olduğuna bağlı.” yanıtını verdi.

Bogdanov, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile görüşmesinde, İsrail-Filistin sorununun gündeme geleceğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Sputnik Türkiye