Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Minsk’e modern Rus silahlarının sevkiyatının yapılacağını söyledi. Lukaşenko, sevkiyatın hangi koşullarda yapılacağının ise henüz belirlenmediğini belirtti.

SB.Belarus Segodnya sitesinin aktardığına göre Lukaşenko, bugün Belarus-Rusya iş birliği hakkındaki bir toplantıda Soçi’de gerçekleştirdikleri görüşmelerin neticeleriyle ilgili  “Rusya, Belarus’a modern silah sevkiyatı yapacak.” açıklamasını yaptı.

Lukaşenko, görüşmelerde ele alınan konulardan birinin Belarus’a silah sevkiyatı da dâhil olmak üzere askeri-teknik alanda iş birliği olduğunu ifade etti.

“Sevkiyatın hangi koşullarda yapılacağı belirlenecek.” diyen Lukaşenko, daimi olarak Rus güçlerinin konuşlandırılması veya bir üs kurulması yönünde hiçbir şey konuşulmadığına dikkat çekti.

Lukaşenko, “Buna ihtiyacımız yok. Zira Birlik Devleti askeri güvenliği anlayışımız doğrultusunda böyle bir şeye henüz hiç gerek de yok. Olur da herhangi bir şüphe meydana gelir, NATO’da askeri kriz yönünde bir hareketlilik görülürse, Rus birlik ve askerleri 24 saat içinde Belarus’a transfer edilecek. Üsler, hava üsleri vesaire belirlendi.” dedi.

Kaynak: Sputnik Türkiye