Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

HDP İzmir il binasında yapılan saldırı ile ilgili bilgilere veren İsmet Özçelik, “Binaya giren bir kişi içeride bulunan çalışanı öldürdü, daha sonrada yakalandı. Bu cinayet hiç beklenmedik bir durumdu. Katil ile bilgiler hemen servis edildi. Suriye’de ‘bozkurt’ işareti yapmış fotoğrafları yayınlandı. Tabii bu durum bizi kuşkulandırdı. Türkiye üzerinde bu tip çok oyun oynandığı için ‘acaba ne oluyor?’ sorusunu akıllara getirdi. Konunun uzmanları hemen tespitini yaptı, bu tipik bir gladyo eylemiydi. Nitekim teröristin açıklamaları da dikkat çekti ki, daha önce de karşımıza çıkan açıklamalardı. Milliyetçiler burada suçlanmaya çalışılıyordu. MHP lideri Devlet Bahçeli yaptığı açıklama ile birlik mesajı verdi. Ertesi gün AK Parti’nin Diyarbakır’daki binasına molotoflu saldırı düzenlendi. Belli ki, birileri iç kargaşa yapıyordu. Bu plan konunun uzmanları tarafından hemen deşifre edildi. Olayların NATO Liderler Zirvesi ve Erdoğan-Biden görüşmesi sonrası olması da dikkat çekti. Konunun uzmanları ‘Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Türkiye’den istediklerini kabul ettiremedi şimdi karanlık örgütlerle Türkiye’yi yönetilmez hale getirmekle tehdit ediyor.’ değerlendirmesi yaptı.” diye konuştu.

İRAN’DA REİSİ DÖNEMİ

İran’da yapılan seçimleri değerlendiren Özçelik, “Seçimde öne çıkan isim İbrahim Reisi’ydi. Reisi kullanılan 28 milyon 600 bin oydan 17 milyon 800 bininin oyunu aldı. Muhafazakâr aday Muhsin Rızai’nin 3 milyon 300 bin, reformist aday Abdunnasır Himmeti’nin 2 milyon 400 bin, bir diğer muhafazakâr aday Emir Hüseyin Kadızade Haşimi de 1 milyon oy aldı. Reisi oyların yüzde 62’sini almış oldu ve ilk turda seçim sonuçlanmış oldu. Reisi’nin seçilmesi İran’da bambaşka bir anlam da taşıyor. İran önderliğinde tam uyum oluşması gerçekleşti. Reisi’nin nasıl politika izleyeceğini seçim bildirilerinden görüyoruz. Komşularla ticaretin milli paralarla olmasını vurguluyor. Çin ile Rusya ile ilişkilerinde daha hızlı gelişeceği bir dönem olacağı da anlaşılıyor.” dedi.

AŞI TAKVİMİ DİKKAT ÇEKTİ

Gazeteci İsmet Özçelik, Rusya’nın Türkiye’ye tüm uçuşları tekrar başlatması ile ilgili gelişmeler için şunları söyledi:

“Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, başkent Moskova’da video konferans yöntemiyle yaptığı basın toplantısında, uçuşların tekrar başlamasına yönelik Rus heyetin Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretin sona erdiğini belirtti. Türk yetkililerin, yeni tip koronavirüs salgınına yönelik tedbirlerin uygulanmasıyla ilgili bir rehber hazırladığını kaydeden Golikova, ‘Rus heyetinin değerlendirmesine göre, Türkiye’de maske kullanımına dikkat edilirken, kontroller organize bir şekilde yapılıyor. Gerekli maske ve hijyen malzemeleri de bulunuyor.’ dedi. Yani bir anlamda yasağın nasıl kalkmış olduğunu açıklamış oldu. Türkiye’deki turizm tesislerinde çalışanlara yönelik aşılama sürecinin de başarıyla yürütüldüğüne işaret eden Golikova, ‘Yapılan değerlendirmeler sonucunda Türkiye’ye tüm uçuşların 22 Haziran itibarıyla tekrar başlatılması kararı alındı.’ dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da Rusya’nın Türkiye’ye yönelik uçuşları tekrar başlatma kararını sosyal medya hesabından değerlendirdi. Ersoy, Rusya’nın uçuşları tekrar başlatma kararının, ‘güvenli turizm’ adına Türkiye’ye olan güvenin bir göstergesi olduğunu söyledi. Ersoy, ‘Önümüzdeki süreçte diğer ülkelerle de yürüttüğümüz diplomasi trafiğinin meyvelerini Rusya ile olduğu gibi alacağımızı umuyorum.’ ifadelerini kullandı. Almanya’da da bir hareketlenme başladı. Yani Rus ve Alman turistleri Türkiye garanti ederse turizmdeki sıkıntılar önemli ölçüde giderilebilir.”