Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Rusya’nın Ukrayna’da devam eden askeri operasyonları sonucu Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ülkedeki biyolojik faaliyetlerine yönelik daha fazla bilgiye ulaştıklarını söyledi.

Nebenzia, Rusya’nın talebi üzerine Ukrayna’daki biyolojik silah programı iddialarını görüşmek üzere toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) konuştu.

ABD’nin direkt desteği ile Ukrayna topraklarında bütün bölgenin güvenliği için tehlikeli olabilecek askeri biyolojik programların yürütüldüğünü aktaran Nebenzia, Washington’dan, Kiev ile şimdiye kadar gerçekleştirdiği ortak laboratuvar çalışmalarına açıklık getirmesini istedi.

Nebenzia, geçen haftadan bu yana ABD’nin Ukrayna’daki biyolojik faaliyetlerine yönelik yeni detaylara ulaştıklarını ifade ederek, söz konusu belgelerin Ukrayna’daki askeri ve biyolojik projelere Pentagon’un 32 milyon dolarlık doğrudan finansmanını ve denetimini teyit ettiğini aktardı.

Washington’ın kendi halkını riske atmamak için tehlikeli biyolojik araştırmaları Ukrayna topraklarında yürüttüğünü belirten Nebenzia, “ABD tarafından denetlenen, dünyanın diğer bölgelerindeki laboratuvarlarda da benzer gerçekler ortaya çıkarsa şaşırmış olmayacağız.” diye konuştu.

Rusya Daimi Temsilcisi, ABD’nin şu an Ukrayna’daki söz konusu biyolojik materyalleri yok etme çabası içinde olduğunu da savunarak, bunların bölgeye yayılması halinde Covid-19’dan daha tehlikeli durum oluşturacağı uyarısında bulundu.

Askeri biyolojik programları yürütenlerin çalışmalarını BM ile paylaşmayacağına işaret eden Nebenzia, bu nedenle BM’nin bu gizli askeri programlardan haberi olamayacağını ve Rusya’nın bunları BM Güvenlik Konseyi’nde gündeme getirmeye devam edeceğini söyledi.