Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de gündemin Ukrayna konusuyla meşgul olduğunu belirten Ediz Tiyanşan, ABD’nin Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden endişelendiğini bildirdi.

ABD’DE GÜNDEM “UKRAYNA”

Bölgedeki gerginliği azaltmak için diplomatik bir sürecin de devam ettiğini ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Rusya, bölgede talep ettiği güvenlik önlemlerinin sağlanması için ABD’ye yazılı bir mektup iletti. Rusya’nın taleplerine yanıt verildi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna’nın NATO’ya alınmasıyla ilgili ABD’nin açık kapı politikasında herhangi bir değişikliğe gitmeyeceğini belirtti. Rusya’nın en önemli taleplerinden biri, Ukrayna’nın NATO’ya alınmaması konusuydu. Bu talep reddedilmiş oldu. Diğer bir talep de NATO’nun Doğu Avrupa’dan birliklerini çekmesi talebiydi. Anladığımız kadarıyla bu talep de geri çevrildi.

Blinken açıklamasıyla karşılıklı güven ve silahsızlanma yoluyla bölgede tansiyonun düşürülebileceğini bildirdi. Rusya’nın endişelendiği iki talep de reddedildi ancak Blinken olumlu gelişmelerin de yaşandığını belirtti. Blinken, Rusya ile silah kontrolü, şeffaflık ve istikrar anlamında gelişme gösterilebileceğini belirtti. Taraflar bir orta nokta bulmak istiyor. ABD’nin dediği karşılıklı güven ortamı yaratalım ve silahsızlanmaya gidelim, diyorlar. Rusya ise var olan durumu kabul edilemez olarak görüyorlar. Rusya, tansiyonu Batı’nın yükselttiğini belirtiyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin yazılı yanıtının taraflarına iletildiğini doğruladı. Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi halinde Putin’e yönelik doğrudan yaptırım uygulanabileceği uyarısı vardı. Rusya, bunun siyasi bir yıkım olacağını söyledi. Biden, Putin’in yanı sıra enerji, finans gibi sektörlerde de yaptırımlar üzerinde çalışıyor. Hangi senaryoda hangi yaptırımların uygulanabileceği değerlendiriliyor. Rusya da bu konuda çok sert uyarılarda bulunuyor. ABD’den gelecek yaptırımların iki ülke arasındaki ilişkilerin tamamen yıkılmasına neden olabileceğine değiniyor.

FED FAİZ KARARI AÇIKLANDI

ABD Merkez Bankası (Fed) önemli bir toplantıdan çıktı. Fed toplantısından çıkacak sonuç merakla bekleniyordu. Şu anki toplantıda faiz artırılmamış olsa da mart ayında artık faiz oranlarının artırılacağı sinyali verildi. Yine mart ayında varlık alımlarının da sonlandırılacağı belirtildi. Açıklamalar, Fed’in gevşek para politikasından uzaklaştığını ve enflasyona karşı daha acil müdahaleye yöneldiğini gösteriyor. ABD’ye baktığımız zaman enflasyonun yüzde 7-8’e yaklaştığı görülüyor. Bu Türkiye gibi ülkeler için yüksek görünmese de ABD için oldukça yüksek bir rakam. Güçlü bir istihdam piyasası varken faiz oranlarının yükseltilmesi kararına vardılar. Burada Türkiye’yi etkileyen birkaç unsur var. Enflasyondan en çok etkilenen ülkelerden biriyiz şüphesiz. Bloomberg bir rapor yayımladı, Fed’in faiz artırması sonrası bundan en çok etkilenecek ülkelerin başında Arjantin ardında Türkiye geliyor. Görünen o ki, bu Türkiye ekonomisinde olumsuz bir etkiye yol açabilir.”